W wielu gospodarstwach do zgrabiania zielonej masy na pokosy są wykorzystywane zgrabiarki gwiazdowe. Maszyny te zapewniają wysoką dokładność pracy, jednak powodują zwijanie materiału. Powstają wówczas  tzw. warkocze, które są sporym utrudnieniem przy kolejnych pracach, np. prasowaniu. 

Zjawiska tego nie spotkamy w przypadku pracy zgrabiarkami karuzelowymi. Poza tym małe zgrabiarki karuzelowe cechują się nieco wyższą mobilnością (nie ma konieczności zmiany położenia kół czy dyszla), a zatem szybciej możemy nimi przejeżdżać pomiędzy użytkami zielonymi. 

Nie dziwi zatem zainteresowanie zgrabiarkami karuzelowymi, nawet wśród gospodarstw z niewielką powierzchnią użytków zielonych.  Z myślą o nich przeglądamy fragment rynku wtórnego tych maszyn.

Najtańsze zgrabiarki jednokaruzelowe możemy zakupić w cenie od około 3 tys. zł. Są to konstrukcje z lat 90. o szerokości od 2,8 do 3 m. Ich zdecydowaną zaletą jest niewielka masa, która pozwala na ich agregowanie z mniejszymi ciągnikami rolniczymi (np. Ursus C-330). Wynika ona z zastosowania krótszych ramion (bliżej położony środek ciężkości), w mniejszej ilości (8-10 szt.), na których zamontowane są 3 pary zębów zgarniających.

Niestety ze względu na zastosowanie pojedynczej osi jezdnej, nie możemy liczyć na dobre kopiowanie terenu przez te maszyny. W wielu przypadkach standardem jest natomiast układ centralnej regulacji wysokości pracy z korbą wyciągniętą do kozła zawieszenia maszyny.

Gospodarstwa poszukujące nieco bardziej wydajnej zgrabiarki powinny zainteresować się szerszymi maszynami. Dla przykładu w kwocie 4,5 tys. zł możemy zakupić zgrabiarkę Deutz-Fahr z 1996 r. o szerokości roboczej 3,5 m. Popularny na rynku Kuhn GA 3201 GM (3,3 m) to z kolei wydatek około 4,8 tys. zł. Poza większą szerokością roboczą maszyny na tle najtańszych konstrukcji wyróżniają się zastosowaniem aż 4 par zębów zgarniającym. Umożliwia to tym samym pracę z wyższą prędkością roboczą.

Zakup bardziej komfortowych w użytkowaniu zgrabiarek z tandemowym układem kół kopiujących to wydatek minimum 6,5 tys. zł. W tej kwocie dostępny jest m.in. model Fella TS 380 DN o szerokości roboczej 3,8 m. Nieco szersza zgrabiarka Kuhn GA 4101 GM (4,1 m) kosztuje nieco ponad 8 tys. zł.