W przypadku zgrabiarek karuzelowych, zwiększanie wydajności pracy przez zwiększanie szerokości roboczej obracających się kół, wzrasta ryzyko zanieczyszczenia paszy glebą, a tym samym obniżenia jej jakości. Kuhn znalazł na to sposób, wprowadzając zgrabiarkę z przenośnikami taśmowymi Merge Maxx 900.

Dzięki podbieraczowi, rośliny są w delikatny sposób podbierane na szerokości roboczej 9 m i transportowane na bok maszyny za pomocą przenośnika taśmowego składającego się z trzech części. Możliwe jest formowanie pojedynczego wału pokosu z szerokości roboczej 21 m dla najbardziej wydajnych pras i sieczkarni, co jest istotne zwłaszcza w późniejszych, rzadszych pokosach. Ponadto trzysekcyjny podział maszyny pozwala na dokładne kopiowanie terenu, a możliwość niezależnego kierunku pracy taśm umożliwia formowanie wału na lewo, prawo lub po środku maszyny.

Rośliny przenoszone na taśmie, nie są skręcane i spadają swobodnie na podłoże, formując jednolity i przewiewny pokos, który zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i dosychanie roślin. Największą zaletą tej technologii jest optymalizacja zbioru paszy, która eliminuje bezwzględną konieczność zgrabiania paszy bezpośrednio przed zbiorem prasą lub przyczepą. Innymi słowy, praca z Merge-Maxx jest mniej stresująca.

- Tak wydajnej maszyny jeszcze nie mieliśmy. Jeśli chodzi o prędkość pracy, to zależy ona od terenu. Jeśli są równe, to jeździ się nawet 15-20 km/h – mówi Zbigniew Świderski z Gospodarstwa Hodowli Zarodowej Zwierząt z Żołędnicy, gdzie zakupiono pierwszy w Polsce egzemplarz Merge Maxx 900. W gospodarstwie zbiera się i zakisza zielonki z powierzchni około 600 ha, z czego jedną połowę stanowią trawy, drugą część – lucerna. Maszyny jest już po zbiorze pierwszego pokosu.

- W porównaniu do tradycyjnej zgrabiarki, widzimy duże równice szczególnie w jakości zbieranej lucerny. Nie są otrzepywane liście, które mają zawierają najwięcej białaka. Nie ma też problemu z kamieniami w sieczkarni, czy patykami, które zdarzają się nie raz gdzieś przy miedzach. Nie wchodzą one na taśmę bo podbieracz po prostu odrzuca je do przodu – dodaje Świderski.
Cena katalogowa maszyny podstawowej: 440,7 tys. zł netto.

Zgrabiarka Merge Maxx 900 otrzymała nagrodę redakcji Farmera w konkursie na Innowacyjny Produkt Targów Polskie Zboża i Zielone Agro Show 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!