Kończy się cykl spotkań John Deere pod hasłem "Zielona wiosna". Pokazy polowe odbyły się u kilkunastu dealerów marki na terenie całego kraju. Spotkania były skierowane przede wszystkim do rolników prowadzących mieszane gospodarstwa rodzinne i gospodarstwa hodowlane. Do ich potrzeb dostosowana była prezentowana oferta produktowa.

Na jedno z takich spotkań udaliśmy się do firmy Agrotechnika z Cicibora Dużego k. Białej Podlaskiej. Pokaz polowy odbył się w gospodarstwie Państwa Gładunów w Sapiechowie. Tu w pokazach polowych wzięły udział ciągniki, począwszy od 55-konnego 5055E do 6150M. Spośród pras można było zobaczyć podczas pracy F440M, zmiennokomorową 854 oraz zapoznać się z najmniejszą maszyną w ofercie - modelem F440E. Jak mówi Krzysztof Biełuszka, dyrektor handlowy w firmie Agotechnika, duże nadzieje firma wiąże ze sprzedażą nowych serii pras E i M. Dla małych gospodarstw hodowlanych dedykowane są modele F440E i F450E. Przeznaczone dla tych, którzy rocznie prasują do ok. 1 000 balotów i zbierają raczej suche plony, takie jak słoma czy siano. Konstrukcja tych dwóch modeli pras różni się jedynie średnicą komory prasowania. W F440E jest to 1,2 m, w F450E - 1,5 m. Zapotrzebowanie na moc jest rzędu 40-50 KM. Komora pras jest konstrukcji walcowo-listwowej.

Kolejną w specyfikacji jest prasa F440M - następca modelu 623. Maszyna może formować od 1 000 do 3 000 bel siana, kiszonki lub słomy w sezonie. Maszyna, oprócz nowego wyglądu, zyskała szereg nowych rozwiązań, takich jak czterokrzywkowy podbieracz galwanizowany z możliwością doposażenia w rolkę dogniatającą, nowy komputer sterujący, a także 20-calowe koła o szerokości 600 mm. Komora łańcuchowo-walcowa gwarantuje szerokie spektrum zastosowania. - Prasy serii M polecamy gospodarstwom z produkcją mieszaną, a więc tam, gdzie będzie wykorzystywana uniwersalnie, do prasowania siana i sianokiszonki. Dzięki zastosowaniu przenośnika listwowego będziemy mogli nią prasować również słomę, niezależnie od warunków - mówi Marek Daniluk z firmy Agotechnika. W standardowym wyposażeniu maszyny znajdziemy rotor z układem cięcia na 13 noży oraz hydraulicznie opuszczaną podłogę.