Zakiszanie zielonek w silosach przejazdowych to najtańszy sposób ich konserwacji. Do zbioru zielonki z pola można użyć silosokombajnu i przyczepy. Takie zestawy są coraz częściej zastępowane przyczepami samozbierającymi z rotorem tnącym. Eliminują one ze zbioru dodatkowe maszyny, bo za jednym przejazdem ciągnika z przyczepą następuje pocięcie trawy i zbiór. Maszyny te są jednocześnie coraz wydajniejsze i dostosowane do ciągników dużej mocy.

Potężne Pöttingery

przyczepa_pottinger.jpg

Autor: K. Hołownia

Opis: Łatwy dostęp do noży w przyczepie Pottinger zapewnia wychylany na bok zespół tnący.

Pöttinger to austriacka firma specjalizująca się w produkcji maszyn do zbioru zielonek. W ofercie firmy można znaleźć samozbierające przyczepy silosowe, takie jak, Torro i potężny Jumbo. Pierwszy z modeli dostępny jest w trzech wielkościach (dane wg normy DIN 11741): 4500 – 28 m3, 5100 – 31,5 m3 i 5700 – 35 m3. Większy Jumbo występuje w czterech pojemnościach: 6000 – 35 m3, 6600 – 39 m3, 7200 – 42,5 m3, 8000 – 46,5 m3. Wszystkie modele przyczep, z wyjątkiem modelu 8000, można kupić w jednej z dwóch wersji – z dozownikiem (D) wyładunkowym lub bez (L). System dozowania składa się z dwóch zębatych walców umieszczonych poziomo z tyłu przyczepy. Dostępne są różne warianty dozowania – mniej lub bardziej precyzyjne. W Torro możliwe jest opcjonalne wyposażenie w trzeci walec, a nawet w taśmociąg umożliwiający rozładunek zielonki na lewą lub prawą stronę przyczepy. Maszynę z dozownikiem można dodatkowo wyposażyć w system ISOBUS. Specjalny czujnik tego systemu, umieszczony na łożysku walca dozującego, mierzy siłę nacisku paszy na walec i dostosowuje do tej siły prędkość przesuwu podłogi.

W modelu Torro podbieracz ma szerokość 1,77 m, natomiast w Jumbo – 1,90 m. Zęby podbieracza osadzone są na sześciu belkach, a dla wzmocnienia konstrukcji i stabilności na środku umieszczono metalową blachę. Odstęp pomiędzy zębami wynosi 55 mm. Cały mechanizm jest oparty na kółkach kopiujących pneumatycznych, a właściwy docisk do podłoża zapewniają sprężyny. W celu zwiększenia płynności przepływu paszy nad podbieraczem umieszczona została belka dogniatająca. W modelach D przy uniesieniu podbieracza jego ruch zostaje automatycznie zatrzymany.