Jeśli ktoś używa ciągnika bądź innej maszyny regularnie i tankuje ją na stacji, może być pewien że w zbiorniku ma paliwo odpowiednie do porty roku. Letni olej napędowy jest sprzedawany w okresie od 16 kwietnia do końca września, przejściowy – od października do połowy listopada, a paliwo zimowe – od 16 listopada do 15 kwietnia.

Tak przynajmniej powinno to wyglądać, ale wiadomo że pewne przesunięcia czasowe są naturalne. Większe prawdopodobieństwo - że paliwo będzie odpowiedniego rodzaju – będzie na stacjach o dużym natężeniu ruchu, gdzie sprzedawane są jego duże ilości i jest ono często dostarczane.

Warto pamiętać, że letni olej napędowy może zablokować układ paliwowy silnika już przy temperaturze 0 stopni. Temperatura „blokady zimnego filtra” dla oleju przejściowego wynosi -10 stopni Celcjusza, a dla zimowego – 20 stopni. To określają obligatoryjne normy, ale niektóre koncerny paliwowe i stacje paliw zabezpieczają się dodatkowo przed większymi mrozami stosując specjalne dodatki do paliw – depresatory.

Warto zatem pytać przed zakupem paliwa – czy to na stacji czy w hurtowni – jakie ujemne temperatury dane temperatury paliwo powinno „wytrzymać”. Tzw. arktyczne oleje napędowe mają podawany parametr krzepnięcia nawet znacznie poniżej -30 stopni.

Warto zadbać zawczasu o odpowiednie paliwo. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku nowoczesnych maszyn z precyzyjnymi układami wtrysku paliwa, a tym samem z bardzo czułymi, dokładnymi układami filtrującymi. Tam zatkanie filtra skrystalizowaną parafiną może nastąpić bardzo szybko.

Jeśli w zbiorniku jest letni bądź przejściowy olej napędowy a spodziewamy się mrozów, warto dolać sprawdzonego depresatora. Zazwyczaj stosuje się do w proporcji 1 l płynu na 1000 l paliwa – im paliwo „bardziej letnie” tym można go dodać więcej. Płyn można zaaplikować oczywiście także do paliwa zimowego aby dodatkowo obniżyć temperaturę krzepnięcia. Pamiętajmy jednak, że jeśli już paliwo zakrzepnie, dodanie depresatora będzie przysłowiową musztardą po obiedzie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!