PRZEGLĄD PRASY: Międzynarodowy gang przestępczy zarabia miliony funtów na kradzieży w Wielkiej Brytanii ciągników rolniczych najwyższej klasy. Pojazdy przemyca się do Polski i innych krajów Europy Wschodniej, a nawet do dalekiej Australii – pisze Valerie Eliott z „The Times”.

Złodzieje działają w rolniczych regionach Anglii i są wybredni. Najchętniej wybierają maszyny firmy John Debre, ale New Holland, Massey Ferguson czy Caterpillar tez nie gardzą.

Ceny tych ciągników wahają się zazwyczaj między 63,7 tys. a 75 tys. funtów. Modele używane warte są nawet 50 tys, a te najwyższej trzeba zapłacić nawet ponad 100 tys. funtów.

Zazwyczaj gang kradnie dwa pojazdy w ciągu jednej nocy. Kradzieży dokonuje albo w gospodarstwach rolniczych, albo na parkingu przedstawiciela handlowego.

Następnie w ciągu kilku dni złodzieje włamują się do biur dilerów handlujących sprzętem rolniczym. Kradną tam oryginalne dokumenty i czarną skrzynkę, która zawiera dane o elektronicznym systemie monitorowania i zarządzania pojazdem - takiego samego modelu, ale jeszcze niesprzedanego ciągnika.

Tim Purbrick z Krajowego Rejestru Pojazdów i Urządzeń Rolnych (NPER) mówi, że złodzieje usuwają z traktorów tabliczki znamionowe i zastępują je nowymi, kradzionymi u przedstawiciela handlowego danego producenta.

- To bardzo wyrafinowana w swoim działaniu grupa przestępcza. (…) Udało się im nawet ukraść ciągnik uprzednio już przejęty przez policję, co pokazuje stopień ich bezczelności - mówi Purbrick.

Źródło: Polska

Podobał się artykuł? Podziel się!