Podczas ostatnich targów złote medale zostały przyznane w dwóch kategoriach: maszyn i urządzeń rolniczych oraz odmian roślin uprawnych. Do zaszczytnego grona laureatów dołączyło kolejnych ośmiu producentów maszyn tudzież urządzeń rolniczych. W towarzystwie wozów asenizacyjnych i nowatorskich systemów komputerowych znalazła się również perełka – Rat Killer, granulowany preparat gryzoniobójczy nowej generacji. Producent tego „urządzenia”, firma Best Pest, poznańską imprezę powinna zaliczyć do szczególnie udanych, gdyż obok Złotego Medalu MTP otrzymała także wyróżnienie za najlepsze stoisko na targach.

Beczki giganty
Wzrost zainteresowania ekologią jest widoczny gołym okiem. Nawet na Polagrze spośród ośmiu nagrodzonych maszyn aż dwa medale przypadły wozom asenizacyjnym, wyposażonym w aplikatory doglebowe. Pierwszym z nagrodzonych jest wóz asenizacyjny Samson PG, duńskiej firmy Samson Agro A/S. Prezentowana w Poznaniu maszyna imponowała gabarytami, bowiem producent wyposażył ją w zbiornik o pojemności 25 tys. litrów.  Samson PG jest wyposażony standardowo w komputer Samson SlurryMaster 6000 sterujacy dozowaniem. Według producenta jest to najbardziej zaawansowany komputer na rynku, który kontroluje wszystkie hydrauliczne funkcje wozu. Może być sterowany dżojstikiem, co ułatwia operowanie maszyną. Wśród bogatego wyposażenia dodatkowego warto wyróżnić system elektronicznej kontroli kół jezdnych, poprawiający zwrotność tej ogromnej trzyosiowej beczki.

Kolejny nagrodzony wóz – PW-240 (PW-2/24), nowość Meprozetu Kościan, jest nieco mniejszy. Mniejszy, bo jego bezciśnieniowy zbiornik mieści „jedynie” 24 tys. litrów. W wersji podstawowej wóz jest wyposażony w pompę wirnikową do opróżniania zbiornika, aplikator doglebowy i górny właz nalewowy. Z elementów dodatkowych na uwagę zasługuje napędowy agregat hydrauliczny z panelem sterującym.