Firma FM AG Service&Support zajmuje się m.in. szkoleniem operatorów kombajnów zbożowych różnych typów i marek. Pracownicy firmy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie na zlecenie firm i przedsiębiorstw rolnych całej Europy. Frank Michinielsen przyjechał do Polski na zaproszenie John Deere Polska. Na przykładzie największego w ofercie John Deere kombajnu rotorowego S690i wyjaśnia podstawowe zasady wydajnej pracy maszyną i ograniczenia strat nasion podczas zbiorów.

W przypadku kombajnów rotorowych bardzo ważna jest prędkość jazdy. Nie może być ona zbyt niska, gdyż wtedy komora omłotu nie jest zapełniona i nasiona mogą przemieszczać się wraz ze słomą poza wytrząsacze. Pełne wypełnienie komory daje dokładniejszy omłot. W takim przypadku konieczne jest dopasowanie prędkości jazdy do szerokości hedera – przy mniejszych szerokościach konieczne jest zwiększenie prędkości jazdy kombajnu.

- Nie można ustawić maszyny na jeden zakres i pracować w ten sposób cały czas, nawet w tej samej uprawie. Należy obserwować warunki na danym polu i w razie konieczności korygować ustawienia. Zboże może mieć różne wartości wilgotności, może także występować mniejsze lub większe zachwaszczenie – mówi Michielsen.

Im zboże mocniej wysuszone, tym niższe obroty bębna. Wilgotność materiału ma duży wpływ na jego przepływ przez rotor. Generalną zasadą jest ustawienie jak najmniejszych możliwych obrotów rotora aby zapobiegać uszkodzeniom ziarna. Korekty przepływającej masy można dokonać również bez zmiany obrotów rotora, na tzw. kierownicach znajdujących się nad i pod rotorem. Jeśli maszyna nie jest wyposażona w tego rodzaju regulacje, stopień przepływu masy przez rotor można regulować prędkością jazdy kombajnu.

Po dokonaniu powyższych ustawień i regulacji sit należy sprawdzić stopień zanieczyszczenia ziarna w zbiorniku. - Jeśli znajduje się w nim duża ilość zanieczyszczeń, należy zwiększyć moc nadmuchu wentylatora obserwując przy tym jednocześnie poziom strat ziarna. Jeśli to nie przyniesie zamierzonego efektu, trzeba wrócić do wcześniejszych ustawień dotyczących obrotów bębna i prędkości jazdy – tłumaczy ekspert z Holandii.

Ostatnim elementem jest ustawienie sit, które najpierw dokonuje się według wskazań instrukcji. Jeśli w tych pozycjach nie pracują prawidłowo, dokonuje się korekty ustawienia.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na straty ziarna w hederze, jest regulacja położenia i obrotów motowidła. Prędkość obrotowa motowidła powinna być taka jak prędkość jazdy kombajnu. Przy roślinach wyległych lub o większej wilgotności, obroty powinno się zwiększyć. Trzeba pamiętać, żeby nigdy prędkość obrotowa motowidła nie była mniejsza od prędkości jazdy, ponieważ wtedy będzie ono hamowało przepływ masy do gardzieli i przenośnika listwowego. W przypadku rzepaku i zbóż stojących, wysokość powinna być ustawiona w ten sposób, aby jedynie delikatnie trącać wierzchołki roślin. Trzeba też wysunąć je możliwie daleko do przodu, aby podawało rośliny na heder. Podobał się artykuł? Podziel się!