Zdecydowana większość sprzedawanych kombajnów zbożowych to maszyny, których szerokość hedera nie przekracza 5 m, a silniki zazwyczaj mają moc nie większą niż 200 KM. W zależności od rodzaju upraw i wielkości pól, mogą przez sezon skosić i wymłócić ziarno nawet z kilkuset hektarów upraw. Dość często poszukiwane są także maszyny mniejsze, które lepiej się sprawdzą na niewielkich i rozdrobnionych polach.

Maluch z Niemiec

Od niedawna rynek kombajnów zbożowych wzbogacił się o niewielkie niemieckie kombajny Hemas. Maszyny pochodzą z fabryki w Singwitz koło Bautzen, tej samej, w której niegdyś produkowano dobrze znane Fortschritty. W Polsce sprzedaje je grupa Zetor Polska. W ofercie są dwa modele: Farmer 180 i Farmer 220. Według sprzedawcy, wydajność większego kombajnu pozwala na wykoszenie w sezonie żniwnym 100–150 ha zbóż. W ciągu godziny można zebrać plon z 1,3–1,7 ha. Atutem kombajnów jest prosta i funkcjonalna konstrukcja. Nie ma w nich elektroniki, sterowanie podzespołami odbywa się głównie hydraulicznie, mechanicznie i elektrycznie. Obydwa kombajny są napędzane silnikami Perkinsa o mocy 101 i 132 KM, a zbiorniki paliwa mieszczą 180 l. Przekładnia ma bezstopniową regulację prędkości w zakresie dwóch biegów. Mniejszy Farmer może być wyposażony w zespół żniwny o szerokości: 2,4, 3,0 lub 3,6 m, natomiast większa 220-tka – 3,0, 3,6, lub 4,2 m. Większość funkcji, takich jak wysokość zespołu i nagarniacza oraz obroty, jest regulowana hydraulicznie i bezstopniowo. W Farmerze 180 regulację poziomu nagarniacza ustawia się mechanicznie.

Bęben młócący ma średnicę 45 cm i szerokość 78 lub 104 cm. Regulacja obrotów za pomocą przekładni pasowej jest płynna i odbywa się w zakresie 400–1400 obr./min. Regulacja szczeliny omłotowej następuje mechanicznie z kabiny operatora. Żaluzjowe sito górne jest przestawne, dolne natomiast wymienialne. Kombajn ma trzy klawisze wytrząsaczy o powierzchni 2,09 m2 (Farmer 180) lub cztery o powierzchni 2,85 m2 i całkiem pojemny, jak na tej wielkości maszynę, zbiornik na ziarno – 3 lub 3,5 m3 (model 220).