Nowy Challenger 680B to gigant. Heder o szerokości 9,12 m nie jest co prawda największym na świecie, ale zdecydowanie należy do tej grupy. Zbiornik może pomieścić 12 300 litrów ziarna. Dzięki zastosowaniu systemu DHV (Direct High Volume) rozładowywanie pełnego zbiornika trwa zaledwie 88 sekund (prędkość przepływu zboża wynosi 158 l/s). Zatem operator nie ma co liczyć na chwilę odpoczynku podczas opróżniania zbiornika. Ramię ślimka wyładowczego jest długie na 7,4 m i umożliwia rozładunek na wysokości 4,34 m.
Sercem żółto-czarnego kombajnu jest 12,5-litrowy Caterpillar C13 Acert. Moc maksymalna tego silnika wynosi niemal 460 KM (459 KM) i osiągana jest przy 1900 obr./min. Konstrukcja osłon bocznych została zaprojektowana tak, aby dostęp do najważniejszych elementów kombajnu był możliwie najprostszy, a rutynowe przeglądy lub ewentualne naprawy trwały jak najkrócej.


Największym jednak atutem nowego kombajnu jest rotor (największy na rynku – długi na 3,55 m i szeroki na 800 mm). Został on wyposażony w rewers sterowany z kabiny, który zabezpiecza urządzenie w sytuacji zatrzymania pracy z powodu zablokowania przez masę zboża. Rotor posiada trójstopniową skrzynię biegów, dzięki której łatwiej dostosować zakres prędkości pracy urządzenia do warunków. Przy obrotach silnika wynoszących 2100 obr./min rotor może pracować w zakresie od 200 do 1040 obr./min. Producent zapewnia, że nowy rotor umożliwia ograniczenie uszkodzeń ziaren, a tym samym zwiększenie jakości zebranego zboża.  Napędzany jest silnikiem hydrostatycznym. Co ciekawe, materiał do rotora podawany jest od dołu, a nie od czoła.  


Komfortowa kabina w kombajnach tej klasy to już niemal standard. Nie inaczej jest w tym wypadku. Wygodny fotel z regulowanym podłokietnikiem, fotel dla pasażera czy klimatyzacja to tylko niektóre atuty przestronnej kabiny. W kokpicie znajduje się również nowa konsola GTA II, która między innymi umożliwia dostosowanie ustawień monitora zbioru i plonu. Aby praca była jeszcze dokładniejsza, kombajn można wyposażyć w system nawigacji satelitarnej Auto-Guide. W tej sytuacji nie ma konieczności instalowania dodatkowego monitora, ponieważ konsola GTA II umożliwia wyświetlanie Auto-Guide.

Źródło: Farmer 17/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!