Na polskim rynku obecnych jest bardzo wielu producentów oferujących prasy zwijające. Największym zainteresowaniem cieszą się krajowe produkty, których wybór również jest bardzo duży. Niestety innowacyjność tych pras pozostawia wiele do życzenia, a nowe rozwiązania przedstawiają prawie wyłącznie producenci zagraniczni.

Przy wyborze konkretnej maszyny warto kierować się przede wszystkim rzeczywistymi potrzebami. Prasa, która w sezonie będzie pracować bardzo intensywnie powinna być jak najlepiej wyposażona. Jednak w przypadku niewielkiej powierzchni do zbelowania wystarczy prostszy, jednocześnie tańszy model.

METAL-FACH

Metal-Fach jako pierwszy polski producent zaczął oferować całkowicie walcową komorę prasowania. Dziś to już nie nowość, a Metal-Fach w swojej ofercie ma także prasę zmiennokomorową. Tworzy ona bele o szerokości 120 cm i średnicy od 50 do 160 cm. Stopień zgniotu można płynnie regulować za pomocą rozdzielacza w maszynie. Prasa umożliwia tworzenie bel z silnie zagęszczonym środkiem od samego początku zwijania lub z miękkim środkiem i dobrze zagęszczona warstwą zewnętrzną. Maszyna jest standardowo wyposażona w podajnik widłowy, który opcjonalnie może być zastąpiony rotorem z nożami. Umożliwiają one cięcie zbieranego materiału na kawałki długości około 77 mm. Standardowo prasa wyposażona jest w obwiązywacz bel siatką przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości podwójnego obwiązywania ich sznurkiem. Dopłaty nie wymaga także centralne smarowanie łańcuchów, elektroniczny panel sterowania czy gumowe koła przy podbieraczu. Model walcowy prasy występuje w trzech wersjach: z podajnikiem widłowym, rotorem lub rotorem z 13 nożami. Ta ostatnia wersja pozwala na uzyskanie sieczkę o długości 88 mm. Elementy takie jak centralne smarowanie łańcuchów czy obwiązywacz siatką w tym modelu wymagają niestety dopłaty.

SIPMA

Sipma to pionier na polskim rynku w produkcji pras zwijających. Obecnie również stara się nie pozostawać w tyle oferując pięć modeli takich maszyn. Najprostsza prasa Classic wyposażona jest w łańcuchową komorę prasowania o wymiarach 120 x 120 cm i hydrauliczny zamek, który ma zapobiegać przeciążeniom. Model PS 1510 Farma posiada także łańcuchową komorę, ale o średnicy 150 cm przez co jest zalecany do zbioru słomy i siana. Na nieco wyższej półce znajduje się PS 1211 Farma Plus, w której wyposażeniu znalazł się mechaniczny zamek komory co ma zwiększać stopień zgniotu zwijanego materiału. W standardzie znalazł się także ułatwiający pacę elektroniczny panel sterowania. Ten model posiada komorę łańcuchowo-walcową, dzięki której powinno się uzyskać większy stopień zgniotu. Zaletą prasy, dzięki zastosowaniu łańcuchów w komorze, jest także brak problemów przy zbiorze suchej słomy i siana.