Talerzówka czy gruber? Dla tych, którzy szukają odpowiedzi na to pytanie, rozwiązaniem może być Smok – wielozadaniowy agregat uprawowy firmy Dziekan łączący cechy obydwu narzędzi.

Przednia część narzędzia to tradycyjny gruber (kultywator ścierniskowy) z elastycznymi zębami sprężynującymi z redlicą sercową i bocznymi skrzydełkami podcinającymi ściernisko w pasie o szerokości do 45cm. Zęby podcinają i spulchniają glebę oraz mieszają ją z resztkami pożniwnymi na głębokość od 8 do 35cm.

Druga zasadnicza część tego „kombajnu” to dwurzędowa brona talerzowa z naprzemiennie zazębiającymi się talerzami, które tną resztki roślinne i wciskają je w głąb gleby. Charakterystyczne ułożenie talerzy powoduje wzajemne oczyszczanie i niewielkie zapotrzebowanie na moc. Dzięki spulchnieniu gleby przez zęby kultywatora, talerze zagłębiają się w podłożu z łatwością.

Do rozbicia pozostałych resztek brył zamontowano podwójny wał strunowy zębaty z opatentowanymi tzw. wałami wahaczowymi z dociskiem (stosowane m.in. w agregatach uprawowych Herkules i Apollo).

Układ przegubowy między broną talerzową a kultywatorem sterowany siłownikiem hydraulicznym służy do płynnego regulowania głębokości pracy agregatu. Kompleksowe rozwiązania uprawowe zastosowane w Smoku mają za zadanie oszczędzić czas i paliwo, zgodnie z zasadą: „tak dużo zabiegów jak to konieczne, tak małe jak to możliwe”.

Agregat Smok, prezentowany przez składnicę maszyn rolniczych Premium Trade, uzyskał pierwsze miejsce w konkursie targów Rol-Szansa 2012 w kategorii „Maszyny Rolnicze”. Podobał się artykuł? Podziel się!