Nową serię ładowarek teleskopowych Bobcat zaprezentowano pod koniec czerwca br. Gama maszyn obejmuje 3 modele z silnikami Deutz o pojemności 3,6 l. Jednostki dysponują mocą 100 KM i spełniają normę emisji spalin Stage IIIB z wykorzystaniem katalizatora DOC.

- Zdecydowaliśmy się na silniki Deutz, ponieważ oferują one spełnienie normy emisji spalin bez zastosowania filtra cząstek stałych DPF. To ważne, ponieważ ładowarki teleskopowe ze względu na zróżnicowany charakter prowadzonych prac, nie zawsze są w stanie pracować z optymalną temperaturą silnika, a zatem i spalin, co mogło oznaczać problemy z tym układem - mówi Olivier Traccuci, specjalista ds. produktu marki Bobcat.

Ładowarki są wyposażone w hydrauliczny układ napędowy z dwoma zakresami jazdy: 10 i 31 km/h lub 10 i 40 km/h (w przypadku zastosowania opcjonalnego ogumienia w rozmiarze 24 cali). Wybór zakresu jazdy jest dokonywany za pomocą przycisku umieszczonego na konsoli. Analizując rozwiązania układu napędowego nowych modeli Bobcata, warto wspomnieć o systemie SMS (Speed Management System - system kontroli prędkości), który umożliwia ustawienie maksymalnej prędkości jazdy w każdym z zakresów. Zmiany dokonujemy za pomocą dwóch przycisków "+" i "-" umieszczonych na dżojstiku. Aktualna wartość (określana w procentach w stosunku do maksymalnej prędkości jazdy) jest wyświetlana na desce rozdzielczej.

Te same przyciski służą również do regulacji natężenia przepływu oleju w układzie obsługującym wysięgnik teleskopowy. Może być on zatem dostosowany do konkretnych zadań. Na przykład przy załadunku palet z nawozami, przy przepływie ograniczonym do 25-30 proc. mamy pewność, że nawet przy nagłym, przypadkowym ruchu dżojstika, wysięgnik zmieni swoją pozycję delikatnie, nie doprowadzając do uszkodzenia materiału na palecie. Z kolei w przypadku załadunku obornika lub ziemi, gdzie nie jest wymagana najwyższa precyzja, można ustawić maksymalny przepływ w układzie, zyskując pełną wydajność prowadzenia prac.

Maksymalny udźwig modelu TL358 to 2,6 t, podczas gdy modele TL358+ i TL358TL+Agri mogą dźwignąć nawet 3 t. Maksymalna wysokość podnoszenia wszystkich modeli jest taka sama i wynosi 5,88 m. Standardem w nowych ładowarkach jest układ amortyzacji wysięgnika teleskopowego. Do załączania i wyłączania systemu wykorzystywany jest przycisk na dżojstiku. W ładowarkach Bobcata za amortyzację odpowiada układ dwóch siłowników o dużej pojemności, wypełnionych azotem. System bardzo dobrze sprawdza się w przypadku prowadzenia prac transportowych ładowarką - drgania przenoszone z wysięgnika są dobrze "wybierane", o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas jazd próbnych.