Prezentowane w tym zestawieniu kombajny należą do różnych kategorii wielkości więc porównanie ich pod względem wydajności nie będzie miarodajne. Podstawowym kryterium była jak najniższa cena, stąd też znalazły się tutaj zarówno maszyny 4-ro jak i 5-cio klawiszowe, gdyż takie właśnie w ofercie niektórych producentów są najmniejsze, a zarazem najtańsze w ofercie.

Podawane przez nas ceny są oficjalnymi cenami katalogowymi netto maszyn w wyposażeniu podstawowym, które podlegają oczywiście negocjacji i w dużej mierze zależą od kompletacji maszyny oraz czasu zamówienia kombajnu. Maszyny, które chcemy mieć "na już" mogą się różnić cenowo - oczywiście na niekorzyść kupującego. Inna też będzie cena tych, które od dłuższego czasu oczekują na klienta na placu dealera.

Sampo Comia C4: cena od 355 tys. zł

Fiński producent oferuje obecnie jedną z najmniejszych maszyn wśród nowych kombajnów dostępnych na naszym rynku, a mianowicie model Comia C4. Kombajn został wyposażony w silnik Sisu o mocy 150 KM oraz 4-klawiszowy wytrząsacz. Stosunkowo nieduży jest także zbiornik ziarna, którego pojemność wynosi 3,7 tys. l, a wysokość przeładunku tylko 3,4 m, ale w opcji można ją powiększyć do 4 m.

Niewątpliwą zaletą fińskiej maszyny będzie również łatwość dostępu w celu wykonania zabiegów konserwacyjnych (łatwe do czyszczenia wytrząsacze, wyjmowane płyty dolne). Tym co najbardziej ucieszy potencjalnych nabywców jest także cena, która wraz z najmniejszym hederem o szerokości 3,9 m wynosi wspomniane 355 tys. zł netto.

Claas Avero 160: cena od 395 tys. zł  

W gamie maszyn producenta z Harsewinkel najtańszą propozycją jest model Avero 160. Ta 4-klawiszowa maszyna wyposażona jest w klasyczną młocarnię o szerokości 1060 mm i średnicy 450 mm, a oczyszczone ziarno trafia do zbiornika o pojemności 4,2 tys. l.

Źródłem zasilania jest silnik Perkinsa o mocy 158 KM. Dużą zaletą niemieckiej maszyny jest oprócz jakości wykonania i spasowania elementów bogata możliwość konfiguracji w dodatkowe wyposażenie, takie jak chociażby przyrządy żniwne Vario ze zmienną długością stołu roboczego lub hedery składane do transportu.

To z pewnością nietanie dodatki, ale warte uwagi jest to, że producent oferuje je również w tak małym modelu jakim jest Avero.

Jeśli zaś chodzi o cenę modelu Avero 160 w wyposażeniu podstawowym ze zwykłym hederem o szerokości 4,3 m to wynosi ona 395 tys. zł netto.

Rostselmash Vector 425: cena od 409 tys. zł

Odpowiedzią rosyjskiego producenta z Rostowa nad Donem na proste i wydajne kombajny jest model Vector 425. Kombajn wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik Cumminsa o mocy 228 KM oraz trzyzakresowy napęd hydrostatyczny.