New Holland BR120 Utility to zupełna nowość na polskim rynku. Produkowana we Włoszech maszyna, ma być propozycją prostej i taniej maszyny, która zaspokoi potrzeby zbioru suchych materiałów z powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów.

- Jest to prasa skierowana do gospodarstw o powierzchni już od kilkunastu hektarów, które chcą mieć maszynę nieskomplikowaną którą można obsłużyć samemu. To także oferta z myślą m.in. o tych, którzy starają się o dofinansowanie na modernizację małych gospodarstw, gdzie można uzyskać dotację na poziomie 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie do 100 tys. zł. Co można kupić w sumie za 200 tys. zł? My możemy zaproponować właśnie na przykład komplet: tę prasę i nieduży ciągnik – mówi Józef Dębski, specjalista ds. maszyn żniwnych i zielonkowych z centrali New Holland w Płocku.

Prasa New Holland BR120 Utility z ceną na poziomie 60 tys. zł netto ma być konkurencją nawet dla polskich maszyn takich firm jak: Sipma, Famarol czy Metal-Fach. Do tej pory w ofercie New Hollanda nie było tak „budżetowej” propozycji.

– Jest to prasa skierowana do gospodarstw o powierzchni już od kilkunastu hektarów, które chcą mieć maszynę nieskomplikowaną którą można obsłużyć samemu – dodaje specjalista z New Holland.

Jak wygląda maszyna od strony technicznej?

Komora prasy New Holland BR120 Utility to konstrukcja łańcuchowo-prętowa (jedna rolka formująca i 34 pręty) umożliwiająca formowanie balotów o standardowej średnicy 1,2 m. Dzięki zastosowaniu sprzęgła kłowego, podczas podnoszenia klapy do wyrzutu beli, mechanizm owijania zatrzymuje się i bela swobodnie wytacza się z komory pod wpływem własnego ciężaru. Podbieracz ma szerokość 1,72 m. 92 zęby zostały rozmieszczone w 4 rzędach.

Regulacja ilości owinięć siatką balotu jest mechaniczna – ustawia się ją za pomocą dźwigni umieszczonej pod osłoną z prawej strony maszyny. Z kolei niewielka dźwigienka z 3 pozycjami regulacji wystająca w górnej, prawej stronie prasy, to regulator stopnia ubicia balotu. O aktualnym ubiciu beli informuje operatora kolorowa skala ze wskaźnikiem, umieszczona na przedniej osłonie.

W standardzie obwiązywanie bel odbywa się za pomocą siatki. Opcjonalnym wyposażeniem jest podwójny aparat wiążący sznurkiem. Maszynę można wyposażyć również w obydwa wymienione rozwiązania.