. Liczba rejestracji ciągników rolniczych w czerwcu br. poszybowała w górę. Zarejestrowano 2002 maszyny, a więc o 40 proc. więcej niż w maju i 51 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Tak dobrego wyniku nie było nawet w rekordowym czerwcu 2012 roku, kiedy zarejestrowano 1885 maszyn – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Zgodnie z przewidywaniami w czerwcu nastąpił znaczy wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Jest to oczywiście związane z wypłatami zaległych środków w ramach PROW. Osoby, które nie skorzystały z wydłużonego do 30 września br. terminu na złożenie wniosków o wypłatę pomocy, realizowały rozpoczęte transakcje handlowe do końca czerwca. Następnej tak dobrej sprzedaży możemy się zatem spodziewać przed upływem kolejnego terminu, a więc we wrześniu, tuż przed wyborami parlamentarnymi – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Największą liczbę nabywców znalazły ciągniki marki New Holland. W tym rekordowym miesiącu na niebiesko-biały traktor zdecydowało się 377 nabywców, a więc o 53 proc. więcej niż w maju i 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r.

Drugie miejsce z 342 rejestracjami należy do firmy John Deere. Podium zamyka Zetor, którego produkty rejestrowano 225 razy.

Liderem wśród modeli został John Deere 5085M. Zarejestrowano 43 takie ciągniki, a więc o 42 więcej niż przed dwunastoma miesiącami, kiedy ciągnik debiutował na polskim rynku. Tuż za nowym liderem ulokował się Zetor Major 80. W czerwcu sprzedano 40 sztuk popularnego Majora, a więc dokładnie tyle samo co w maju i o 16 jednostek więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. Na najniższym stopniu podium, z wynikiem 38 rejestracji, ulokował się New Holland T6.165.

Po wyniku Wielkopolski widać, że tamtejsi rolnicy najliczniej skorzystali z czerwcowego wsparcia w ramach PROW 2007-2013. W woj. wielkopolskim zarejestrowano 459 nowych ciągników, podczas gdy drugie w zestawieniu woj. mazowieckie mogło pochwalić się 294 rejestracjami. Podium wśród regionów zamyka Lubelszczyzna, gdzie sprzedało się 245 nowych traktorów, a więc o 99 proc. więcej niż w czerwcu 2014 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!