W kombajnie zbożowym jest wiele zużywających się elementów, których stan użytkownicy regularnie kontrolują. Można jednak odnieść wrażenie, że dość często zapomina się o cepach bębna młócącego. To od ich stanu zależy w dużej mierze jakość młóconego ziarna, ilość niedomłotów, straty czy ogólna wydajność koszenia.

Mimo, że wyglądają solidnie i mogą sprawiać wrażenie niezniszczalnych, zużywają się jak inne elementy. Ich zużycie na ogół objawia się starciem zębów lub wykrzywieniem listwy. W jakim momencie należy je wymienić? Nie ma co do tego konkretnych wytycznych, ale warto kierować się rozsądkiem. Zęby nowego cepa mają na ogół około 8-10 mm wysokości, z czasem ścierają się, szczelina między nimi a klepiskiem się powiększa i jakość omłotu spada. Jeśli ich wysokość wynosi już zaledwie 3-4 mm warto pomyśleć o ich wymianie.

Niestety, wielu użytkowników nie zwraca na to uwagi, a często też nie mając porównania z wyglądem nowych cepów zakłada, że wszystko jest w porządku, o ile cepy są proste.

Tymczasem koszt wymiany cepów nie wydaje się zaporowy – na ogół na bębnie jest ich od 6 do 8 sztuk, a ceny zamienników zaczynają się już od 80 zł za sztukę i nie przekraczają 300 zł. Tak więc w zależności od marki i modelu wymiana kompletu cepów to koszt od 360 do 2000 zł.

Sprawdziliśmy również ile zapłacimy za oryginalne listwy do bardziej popularnych modeli kombajnów z rynku wtórnego. W tym przypadku ceny są znacznie wyższe – o to kilka przykładów. P

Para cepów do kombajnu Claas Dominator 108 Classic kosztuje 1020 zł – m.in. (ze względu na prawidłowe rozłożenie mas na bębnie sprzedaje się je tylko parami). Natomiast oryginalna para listew do kombajnu New Holland TX34 kosztuje 1130 zł, a do Massey Fergusona 34:  970-1030 zł (listwa lewa oraz prawa).

Mniejszy wydatek czeka właścicieli kombajnów John Deere 1177, którzy za parę listew zapłacą tylko 510 zł. W przypadku kombajnów Deutz-Fahr TopLiner 6080 HTS, za parę listew zapłacimy 827 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!