Według danych IBRM Samar, w lutym 2016 r. zarejestrowano 573 nowe ciągnik, a więc o około 20 proc. więcej niż w styczniu. Patrząc jednak na wynik z ubiegłorocznego lutego, liczba ta jest i tak znacząco słabsza (ówczesna liczba rejestracji - 783 szt.).

Przyrost sprzedaży (mierzonej liczbą rejestracji) w lutym w porównaniu do stycznia wynika raczej nie z lepszej koniunktury, a ze sztucznie zwiększonej sprzedaży ciągników w grudniu 2015 r. (rejestracje na firmy - dealerów), wynikiem której było obniżenie wyników styczniowych.

Początek roku jest najsłabszy od lat i jak na razie nic nie zapowiada, że sprzedaż nowych maszyn może mocniej wzrosnąć. Brak wypłat znacznej części dopłat, niskie ceny żywca wieprzowego i mleka sprawiają, że wielu rolników znajduje się obecnie w niedobrej sytuacji finansowej. Ogłoszony nabór na "Modernizację" również nie wpływa na bieżące inwestowanie.

Jak zwykle, gdy w sprzedaży nowych maszyn jest kryzys, odwrotna sytuacja jest z ciągnikami używanymi. W lutym zarejestrowano ich aż 1571, w styczniu było to 1157.

Podobał się artykuł? Podziel się!