Notos to nowa koncepcja walki ze szkodnikami opracowana przez firmę Krukowiak. Maszyna była testowana w uprawach zbóż, w szkółkach, na plantacjach wikliny, w parkach i na nieużytkach.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się jednak wśród rolników prowadzących uprawę kukurydzy. W tym przypadku zwalczanie szkodników, np. omacnicy, ze względu na wysokość roślin jest bardzo trudne. Z reguły wykorzystywane są do tego drogie w zakupie opryskiwacze samojezdne o zwiększonym prześwicie.

Notos umożliwia wykonywanie zabiegów nawet w dużej kukurydzy bez konieczności wjeżdżania w jej łan.  Za przenoszenie cieczy roboczej odpowiada strumień powietrza generowany przez podwójny wentylator o średnicy 500 mm, z wydajnością od 15,3 do 17,3 m3/h. Jak zapewniają przedstawiciele producenta z Brześcia Kujawskiego, pozwala to na równomierne aplikowanie cieczy roboczej na szerokości nawet 47 m.

Wysokość przystawki wentylatora może być natomiast regulowana w zakresie 2,7-3,2 m. Przystawka jest obracana o 360 stopni, co pozwala ją dostosować do konkretnych warunków.

Opryskiwacz może współpracować z ciągnikami o mocy od 61 KM, a jego cena w zależności od konfiguracji to około 40 tys. zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!