O zmianach jakie wprowadził Claas do swoich maszyn (nie tylko sieczkarni) mogliśmy się przekonać podczas praktycznych pokazów polowych zorganizowanych na początku października br. w gospodarstwie Agrarunternehmen Barnstädt Nieopodal Lipska w Niemczech. Modyfikacje sprowadzają się przede wszystkim do poprawy jakości pozyskiwanej paszy i dopasowania jej do potrzeb konkretnego odbiorcy, a także wydajności, komfortu i ekonomii pracy.

Zaczynając od frontowej części maszyn – tu jest kilka bardzo istotnych modyfikacji, choć nie widocznych na pierwszy rzut oka. Jedną z nich jest wdrożenie bezstopniowego, hydrostatycznego napędu przystawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ automatycznie reguluje prędkość przyrządu roboczego w zależności od prędkości poruszania się maszyny czy zmiany zawartości suchej masy i długości cięcia materiału, co z kolei wpływa na równomierny przepływ masy, zachowanie równomiernego rozdrobnienia i jednakowe obciążenie układu.

Napęd na przystawkę jest przenoszony za pomocą dwóch silników hydraulicznych umieszczonych z lewej strony korpusu maszyny, z których do przystawki są wyprowadzone dwa wałki napędowe (nie ma pasa z prawej strony bębna nożowego). Jeden wałek służy do napędu dysków , drugi do walców wciągających.

Warto zaznaczyć, że operator może w każdej chwili ręcznie regulować prędkość pracy dysków nagarniacza Z nowym rodzajem napędu mogą współpracować przystawki Pick Up i Orbis.

Oprócz możliwości wyboru napędu hydrostatycznego, można również wybrać opcję z tradycyjnym napędem mechanicznym (prędkość przestawiana ręcznie na przystawce) oraz wersję łączoną: hydrostatyczno-mechaniczną przeznaczona wyłącznie do przystawek z kosiarką Direct Disc. Direct Disc wymaga wysokiego momentu obrotowego przy starcie zespołów tnących gdzie wyłączne zastosowanie hydrauliki mogłoby nie być w stanie zapewnić odpowiednich parametrów pracy, stąd częściowe mechaniczne przeniesienie napędu.

Wybór różnych rodzajów napędów przystawki dają przede wszystkim duże możliwości dopasowania cięcia do charakterystyki plonu (np. automatyczne dopasowanie do zawartości suchej masy w różnych częściach pola) i prowadzonej działalności (pasza dla zwierząt, substrat do biogazowni).