PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowe talerze Wave Disc w siewniku Pöttinger Terrasem

Autor: Karol Wieteska

Dodano: 17-05-2017 11:11

Tagi:

Zredukowanie do minimum ingerencji w uprawianą glebę to jedno z zadań jakie Pöttinger postawił przed talerzami sekcji uprawowej w siewnikach Terrasem. Czy to się udaje? Sprawdziliśmy to podczas prezentacji polowej.Takie podejście wpisuje się bardzo dobrze w znaną zasadę aby wykonać tyle zabiegów uprawowych ile jest koniecznych i jednocześnie tak mało jak jest to możliwe. Technologia z talerzami Wave Disc jest jedną z odmian pasowej uprawy gleby w której do siewu nasion przygotowywany jest wąski pas ziemi (w tym przypadku ok. 5 cm) w którym umieszczane są nasiona.

Mniej znaczy więcej

Dzięki temu z jednej strony powstają optymalne warunki do zahamowania procesu parowania, co wspomaga zapobieganie erozji wietrznej, z drugiej zaś przy silnych opadach deszczu redukowane jest zasklepianie gleby.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy taka zredukowana uprawa wspomaga także tworzenie właściwej struktury gleby co jest dobrym instrumentem do pracy w regionach, gdzie występuje oporność na stosowane herbicydy i prowadzi do redukcji względnie lepszego stosowania środków chemicznych.

Niewielkie wzruszenie gleby nie pozostawia szczelin w uprawianym obszarze i tworzy niekorzystne warunki do kiełkowania chwastów szczególnie dla fotoblastów dodatnich jak wyczyniec, stokłosa czy owies głuchy.

W przeciwieństwie tradycyjnych kroi talerzowych Wave Disc również na ciężkich, wilgotnych glebach nie „zagłębia“ się zbyt mocno i nie przesuwa jej warstw. Nie tworzy się podeszwa i nasiona można optymalnie wysiać w spulchnione pasy, co bardzo dobrze mogliśmy zaobserwować podczas prezentacji na polu.

Korzyści widoczne w portfelu

Taka zredukowana uprawa przenosić się ma zdaniem producenta również na oszczędności związane ze zużyciem paliwa, ponieważ o około 15 proc. zredukowane jest zapotrzebowanie na moc współpracującego ciągnika.

Talerze faliste Wave Disc mają średnicę 510 mm i są dostępne z rozstawem rzędów 12,5 cm lub 16,7 cm. Dobór rozstawu rzędów jest uzależniony od lokalnych właściwości gleby- 12,5 cm rozstaw zalecany jest szczególnie na stanowiska o dużym potencjale wysokiego plonowania z homogeniczną glebą.

Rozstaw 16,7 cm zalecany jest natomiast przede wszystkim na wilgotne, ciężkie gleby z dużym udziałem części gliniastych i zbrylające się jak również przy dużej ilości resztek pożniwnych (ze względu na duży prześwit) .

Każdy talerz jest wyposażony w zabezpieczenie przeciw przeciążeniom Nonstop (do ok. 100 kg na talerz) a głębokość robocza jest regulowana hydraulicznie bezstopniowo i bezpośrednio.

Wave Disc jest dostępny w modelach Terrasem R3 i R4 (modele ze sztywną ramą) oraz Terrasem C4, C6, C8 i C9 (maszyny składane) i we wszystkich maszynach z podsiewem nawozu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!