Niedawno pisaliśmy o propozycjach Claasa do koszenia w trudnych warunkach. Na liście nowości znalazła się między innymi niewielka kosiarka Corto 190. Okazuje się, że wprowadzenie tak małej maszyny nie było jednorazowym posunięciem. Również w przypadku pozostałych maszyn zielonkowych Claas postanowił zarówno zadowolić małych jak i dużych odbiorców i tak do oferty producenta dołączyła niewielka jedno-wirnikowa zgrabiarka Liner 320 (3,2 metra).

 Nowe zgrabiarki Liner

 Kompaktowy Liner 320 otwiera ofertę zgrabiarek (dotychczas najmniejszym modelem był 370 – 3,5 m). Mały jednak wcale nie oznacza, że maszyna została potraktowana małostkowo. Tak jak w przypadku większych modeli, głowica zgrabiarki ma hermetyczną budowę i jest stale smarowana. Na każdym z ośmiu ramion zainstalowane są trzy zęby, zaś całość zawieszona jest na trzypunktowym zaczepie z ramą stabilizującą. Konstrukcja jest lekka ale przystosowana do pracy w trudnych warunkach terenowych. Jak podaje producent, sprawdzi się zarówno w małych gospodarstwach jak i podczas pracy w pagórkowatym terenie, gdzie większa maszyna nie zdałaby egzaminu.

 Oczywiście propozycji w słuszniejszych rozmiarach również nie zabrakło. Paleta zgrabiarek wzbogaciła się o modele Liner 1800 Twin (całkowicie nowa propozycja), 1700 Twin i 1900, te dwa ostatnie modele zastąpią dostępne obecnie maszyny Liner 1650 i 1750. Nowe Linery zyskały kilka przydatnych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na ich eksploatację: zamknięta, niewymagająca konserwacji głowica (8, 12 lub 14 ramion z rolkami sterującymi pracującymi w kąpieli olejowej), zaczepiane zawieszenie wałów napędzających wirniki (większa swoboda ruchu dzięki głowicy kulowej) czy mocowanie zębów Profix (szybka wymiana zębów na polu) to tylko niektóre z nich. Standardem dla nowych dwuwirnikowych zgrabiarek będzie zastosowanie sprzęgła ciernego – ochrona przed nagłym skokiem obciążenia, czy też podwójnie zagięte palce (rozwiązanie Claasa), których specjalny kształt umożliwia łagodniejsze zabieranie materiału, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie paszy. Dopłaty nie będą wymagały również czterokołowe podwozia (na każdym wirniku), w opcji znajdą się za to wózki z sześcioma kołami.


Zmiany w ofercie przetrząsaczy Volto