Można powiedzieć, że tegoroczna edycja targów Agritechnica nie owocowała w spektakularne premiery i nowości. Tak, o ile brać pod uwagę to co zaprezentowali "starzy wyjadacze". Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na ekspozycjach mniej znanych firm, które powoli aczkolwiek sukcesywnie nabierają wprawy w tym co robią. Nie inaczej było na stoisku Farmtraca, gdzie w oczy od razu rzucała się ciekawa stylistyka kilku zupełnie nieznanych do tej pory maszyn.

Farmtrac i pierwszy elektryczny ciągnik z Indii

 Farmtrac 6075 E Pro

 Nowe ciągniki mają szansę stać się najbardziej charakternymi maszynami z uwagi na ich niebanalne wzornictwo, w przygotowaniu którego pomagała firma Porsche Design. Jednym z przedstawicieli nowej rodziny maszyn, którego można było oglądać na ekspozycji Farmtraca podczas wystawy w Hanowerze, był ciągnik oznaczony jako 6075E NETS Pro.

Zaprezentowaną maszynę napędza czterocylindrowy silnik o pojemności 3460 cm3 , mocy 75 KM momencie obrotowym wynoszącym 325 Nm przy 1200 obr./min., z układem common rail i turbodoładowaniem, opracowany przez Farmtraca. Warto dodać, że bez obciążników traktor waży 3740 kg i jest wyposażony w ogumienie 11.2x24 – na przodzie i 16.9x30 – z tyłu (lub 12.4x24 i 18.4x30).

 Oferta przekładni jest całkiem rozsądna: do wyboru są dwie: 24x24 lub 12x12 – w obu wersjach rewers jest mechaniczny, z dźwignią umieszczoną po lewej stronie. Za to załączanie przedniego napędu odbywa się elektrohydraulicznie. Kolejnym plusem jest dwustopniowe sprzęgło i dwie niezależne prędkości WOM 540/1000 (oraz prędkość zależna od jazdy). Również udźwig podnośnika jest przyzwoity i wynosi 3000 kg.

 Nową rodzinę mają tworzyć ciągniki o mocach od około 45 KM do 110 KM i wiele wskazuje na to, że te maszyny będą mocno związane z zakładami Farmtraca w Polsce. Jak nie trudno się domyślić, maszyny nowej serii będą pozycjonowane pomiędzy najprostszymi ciągnikami Herritage a Europeline, a zatem jeśli chodzi o cenę ma to być "złoty środek".

Podobał się artykuł? Podziel się!