W kultywatorze zmieniły się przede wszystkim konstrukcje nośne redlic. Słupice zostały wykonane z elastycznej stali Hardox, co zapewnia zębom możliwość odchylenia się na boki nawet na 15 cm (system 3D). Wzmocniona została też trzybelkowa rama, którą przystosowano do pracy z większymi obciążeniami.

Inny też jest układ zawieszenia wału. Regulacja głębokości pracy ustawiana na wale jest teraz realizowana prostym systemem klipsowym. Klipsy zostały wykonane z tworzywa sztucznego – każdy ma grubość 5 mm, z takim skokiem można więc ustawiać głębokość roboczą.

Z kultywatorami oferowane są dwa typu wałów: T-ring oraz gumowy wał pierścieniowy.

Proste redlice dłutowe (o szerokości 80 lub 50 mm) mogą pracować na głębokości nawet 35 cm. Do słupic można założyć też boczne podcinacze pracują na szerokości 35 cm. Ich zadaniem jest podcinanie gleby na średniej głębokości 7-15 cm oraz jej spulchnianie i kruszenie, a więc jest to typowe zrywanie ścierniska. Mogą być też założone gęsiostopy, pracujące na głębokości 3-7 cm.

- Narzędzie możemy wykorzystywać w całym zakresie głębokości roboczej. Kultywatory oferują więc dużo więcej możliwości wykorzystania niż było to do tej pory – mówi Artur Szymczak, dyrektor Kuhn Maszyny rolnicze.

Oglądając nowy kultywator Kuhn Cultimer L 100 (a konkretnie model L300), zwróciliśmy uwagę na jedną redlicę zupełnie innego typu. Jak wyjaśnił szef Kuhn’a, to redlica z węglika spiekanego, która zapewnia wyjątkową twardość, a zatem zwiększoną odporność na zużycie w porównaniu do tradycyjnych redlic.

- Kultywatory ścierniskowe pracują często z prędkościami 12-15 km/h, co powoduje zwiększone narzewanie i rozhartowywanie się redlic. Wobec tego zastosowaliśmy węglik spiekany. Płaszczyzna tych redlic została ustawiona pod odpowiednim kątem, aby w przypadku dużego zakamieniania, nie pękały, ponieważ są bardzo twarde, ale kruche. Do każdego kultywatora montujemy jedną sztukę tej redlicy po to, aby rolnik sam doświadczył co znaczy redlica z węglika spiekanego. To 6-krotnie większa trwałość niż zęba obok – przekonuje Szymczak.

Kultywatory są dostępne w szerokościach roboczych: 3 i 3.5 m ze sztywną ramą oraz 4 i 5 m z ramą składaną.

Podobał się artykuł? Podziel się!