Składane agregaty uprawowo siewne Cirrus 4003-2 oraz 4003-2C uzupełniają serię zaczepianych maszyn Amazone o dwie kolejne jednostki. Obie są przygotowane do współpracy w standardzie Isobus i w pełni certyfikowane przez AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation - organizacja koordynująca wdrażanie rolniczych standardów elektronicznych).

Obie maszyny dysponują szerokością roboczą 4 m i szerokością transportową na poziomie 3 m. Różnią się między sobą przede wszystkim zbiornikami na nasiona. Cirrus 4003-2 ma otwarty (przykrywany oczywiście plandeką) zwężony zbiornik mieszczący 3,6 tys. l, podczas gdy 4003-2C jest wyposażony w podwójny, zamknięty, zwężony zbiornik ciśnieniowy (zamykany za pomocą szczelnych pokryw) o pojemności 4 tys. l.

Większy zbiornik jest podzielony w stosunku 60/40 i oprócz siewu tylko jednego rodzaju nasion, oferuje dwie alternatywne możliwości: w trybie Single-Shoot można nim aplikować albo dwa różne rodzaje materiału siewnego, albo połączyć siew materiału siewnego z wysiewem nawozu.

Jak przekonuje producent, podwójny zwężony zbiornik ciśnieniowy jest przydatnynp. do siewu mieszanek poplonowych, które podczas transportu w jednym zbiorniku mogą się łatwo odseparować od siebie. Bezpośrednie dozowanie startowej dawki nawozu razem z siewem jest pomocne w przyspieszeniu wschodów. Tym samym, przede wszystkim w regionach o krótkim okresie wegetacji uwarunkowanej klimatem, uzyskuje się lepsze warunki startowe dla roślin jarych.

Nowe agregaty uprawowo-siewne mogą zainteresować przede wszystkim gospodarstwa o średniej wielkości, które obok możliwie dużej „siły uderzeniowej” przy siewie, mają do pokonania długie drogi dojazdowe z napełnionym zbiornikiem ziarna. Ciągniki używane w tych gospodarstwach do siewu dysponują z reguły silnikami o mocy między 170 a 200 KM i optymalnie pasują do pracy z Cirrus 4003-2 i 4003-2C.

Dzięki wyposażeniu w opony o profilu Matrix obie maszyny mogą poruszać się po drogach z prędkością do 40 km/h – także z napełnionym zbiornikiem ziarna. Tym samym przejazdy są nie tylko szybkie i bezpieczne, lecz także zgodne z przepisami prawa.
Pod względem uprawowym opony Matrix mają także sporo zalet. Oprócz pasmowego zagęszczania gleby, ich specjalny profil zapewnia  w dużym stopniu rozdrabnianie gleby. Oba te czynniki optymalizują wschody roślin. Jednocześnie, opony Matrix o szerokości 880 mm charakteryzują się dobrą trakcją. Alternatywą dla opon Matrix może być wyposażenie obu nowych typów Cirrus w niedrogie opony AS.

Do szybkiego i komfortowego napełniania z big-bagów lub worków Cirrus 4003-2C jest seryjnie wyposażony w boczny, składany pomost załadowczy. Dla Cirrus 4003-2 pomost załadowczy jest oferowany jako wyposażenie specjalne. Poza tym, obie maszyny można wyposażyć w hydrauliczny ślimak napełniający.

Kolejnym wyposażeniem specjalnym jest pakiet Comfort z terminalem Twin 3.0. Pozwala on szybko, precyzyjnie i komfortowo wykonywać bezpośrednio wstępne dozowanie, kalibrację i opróżnianie maszyny z resztek ziarna. Kierowca nie musi przy tym wielokrotnie wysiadać i wsiadać do kabiny w ciągniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!