Średnie ceny detaliczne ON w środę 29 lipca ukształtowały się na poziomie4,62 zł/l. W ostatnim tygodniu lipca olej napędowy tanieje więc o 5 gr/l – podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

 Od początku lipca ceny detaliczne ON spadły już o 11 gr/l. Z kolei o 1 gr zdrożała benzyna Pb95 i o 9 gr autogaz. Systematycznie zwiększa się zróżnicowanie obu podstawowych paliw. Jeśli na początku lipca olej napędowy był tańszy od benzyny o ok. 26 gr/l, dziś jest to już ok. 38 gr/l.

 Najtańszy olej napędowy mają tradycyjnie stacje w woj. śląskim: 4,48 zł/l (-6 gr/l od 22 lipca). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,77 zł/l (-2 gr/l). Największe spadki przez ostatnie 7 dni to podlaskie: -8 gr/l, przy średniej 4,61 zł/l.

 Środa 29 lipca była kolejnym dniem obniżek w polskich rafineriach. Olej napędowy staniał średnio o 12 zł/m3.

 Na światowych rynkach paliw gotowych gwałtowna korekta cenowa. W referencyjnych dla rynku europejskiego notowaniach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) ceny oleju napędowego spadają o -0,97 proc. W ostatnim tygodniu lipca olej napędowy notuje -3,4 proc. Nie zmienia to faktu, że w porównaniu z połową stycznia ON jest droższy o około 3,65 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!