W poprzednim artykule pisaliśmy o światłach, które są wymagane przez polskie prawo podczas poruszania się po drogach, teraz przyszła kolej na przejrzeniu oferty lamp roboczych.

 Klasycznie, prosto, tanio – halogen

Halogen, pod tą zwyczajową nazwą kryje się grupa lamp, w których wykorzystywane są żarniki wolframowe, zaś sama bańka jest wypełniona mieszaniną gazów w skład której wchodzi gaz szlachetny i halogen, czyli związek z grupy fluorowców. Dzięki oddziaływaniu tego drugiego z żarnikiem przy udziale wysokiej temperatury zachodzi proces cyklicznej regeneracji halogenowej – odparowany wolfram wraca na powierzchnię żarnika czego skutkiem jest zwiększenie jego temperatury powyżej 3000-3200 K.

Oczywiście każdy z producentów takich żarówek stosuje własne mieszaniny gazów i domieszek, przez co na rynku możemy znaleźć żarówki standardowe jak i takie o podwyższonej temperaturze, zwiększonej jasności i zasięgu. Niestety w parze ze zwiększaniem tych parametrów idzie skrócona trwałość.

Najprościej już od 50 zł

 W przypadku lamp halogenowych mamy więc do czynienia z dwoma elementami: samą lampą oraz żarówką (zazwyczaj typu H3 zarówno pod instalację 12V – moce 55W jak i 24V o mocy 70W). Istotną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena. Prostą halogenową lampę roboczą można kupić już za 50-60 zł (brutto).

Ze zmiennym kątem

 Drugą zaletą lamp halogenowych jest możliwość regulowania szerokości wiązki świetlnej. Oznacza to, że za pomocą pokrętła lub dźwigienki (w zaawansowanych konstrukcjach elektrycznie), możemy wybrać czy chcemy oświetlać teren blisko nas w szerokim zakresie czy lampa ma świecić w dal w wąskim zakresie. Za takie rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić około 120-130 zł za najprostsze lampy z regulacją pokrętłem.

Przenośnie, jedna do wielu maszyn

 Na rynku znaleźć możemy także halogeny ze specjalnymi uchwytami magnetycznymi, wyposażone w przewody ze złączem AMP/Deutsch DT i wtyczką np. do gniazda zapalniczki, co pozwala na przenoszenie pomiędzy maszynami w zależności od tego, czym chcemy aktualnie pracować. Choć taki wariant jest najdroższy (ceny od około 150 zł) to może okazać się najkorzystniejszy w zakupie jeżeli pracujemy po zmroku różnymi maszynami.