W poprzedniej części sprawdzaliśmy wady i zalety oświetlenia halogenowego, taniego i prostego w obsłudze. Teraz pora na lampy wykonane w technologii ledowej. Czy jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane i czy jest dużo droższe?

Jeszcze kilka lat temu, robocze oświetlenie ledowe było dość egzotyczne, "egzotyczni" byli również dostawcy pierwszych zestawów dostępnych na różnych portalach aukcyjnych. Dziś również, taką samą drogą możemy, za stosunkowo nieduże pieniądze, kupić taki wyrób "oświetleniopodobny". Jednak jego jego jakość to jak gra na loterii, czasem trafi się "przyzwoity chińczyk" jednak z reguły przyjdzie nam do kupić kolejną sztukę. Tym, którzy nie przepadają za konsumenckim hazardem, lub już znają jego złą stronę pozostaje zwrócić się ku znanym firmom, które to w ostatnich latach mocno weszły w produkty "LED".

 Jedną z najbardziej znanych firm, w ofercie której możemy wybierać spośród wielu modeli różniących się kątami, mocą i dodatkami jest niemiecka Hella, tu trzeba się jednak przygotować na dość wysokie ceny. Na szczęście, istnieje wiele polskich firm, które mogą się pochwalić równie bogatą ofertą np. Firstom, WAS, ZE Elektra czy Wesem - dobrze znany wszystkim miłośnikom rajdów samochodowych oraz fanom jazdy terenowej.

Halogen a LED

 Jaki jest koszt zakupu lampy ledowej w porównaniu do halogenu? Spytaliśmy o to przedstawicieli firmy Wesem. Biorąc pod uwagę dwa produkty, z których jeden jest klasycznym halogenem za około 60 zł, do jego ledowego odpowiednika należy dopłacić jeszcze 100 zł.

Co zyskujemy? Przy podstawowym wariancie ledowym, możemy liczyć na zasięg porównywalny z halogenem wyposażonym w mocniejszą żarówkę (24V 70W), przy jednoczesnym znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na moc (24-29W w przypadku jednej lampy led). Wraz ze zwiększaniem mocy i ilości modułów, w kolejnych wariantach, możemy nawet podwoić zasięg oświetlonego obszaru, nie przekraczając zapotrzebowania standardowej żarówki halogenowej. Oczywiście, za mocniejsze lampy ledowe przyjdzie nam zapłacić więcej. Wariant o strumieniu 2000 lm to koszt około 200 zł zaś za lampę 2500 lm trzeba dać około 250 zł.