Ciekawą nowością na tegoroczny sezon zielonkowy może pochwalić się firma Metal-Fach z Sokółki. Owijarkę bel Z598 charakteryzuje kilka ciekawych rozwiązań.

Po pierwsze maszyna została wyposażona w ramię załadowcze do załadunku bel na stół roboczy. Co ciekawe, w maszynie zastosowano zabezpieczenia przeciwkolizyjne elementów roboczych. Owijarka zostaje automatycznie unieruchomiona po uderzeniu zderzaków bezpieczeństwa w napotkaną przeszkodę

Proces owijania beli folią umożliwiają dwie satelity obracające się wokół beli. Owijanie może być przeprowadzone w sposób konwencjonalny lub w tzw. trybie 3D. W trybie 3D bela owijana jest wstępnie cylindryczna część beli, a następnie balot jest pokrywany w sposób konwencjonalny, tak żeby zakryć jej szczyty. W ten sposób owijarka zużywa o 20 proc. mniej folii niż przy owijaniu tradycyjnym.

Po zakończeniu owijania folia jest chwytana i odcinana przez zespół obcinacza folii. Ostatnim etapem jest wyładunek owiniętej beli na podłoże. Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w stawiacz bel, który podczas wyładunku ustawia bele w pozycji pionowej.

Jak podaje producent, owijarka Z598 pozwala na efektywne owijanie bel o masie do 1000 kg i średnicy do 1500 mm folią o średnicy 750 mm. Maszyna jest sterowana elektronicznie z panelu umieszczanego w kabinie ciągnika, a wszystkie cykle swojej pracy wykonuje w sposób automatyczny po potwierdzeniu rozpoczęcia przyciskiem na panelu.

Owijarka automatycznie dostosowuje potrzebną ilość obrotów po wprowadzeniu do pamięci komputera sterującego średnicy beli oraz ilości warstw jakie chcemy uzyskać. Czujniki umieszczone na podajnikach folii zbierają dane o zużyciu folii i informują o zakończeniu lub zerwaniu się folii.

Hydraulicznie przestawiany dyszel został wyposażony w zasobniki na 6 zapasowych rolek folii oraz oświetlenie drogowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!