Novacat A9, bo tak nazywa się nowa maszyna, jest bardzo elastyczną kombinacją przód-tył (kozioł zawieszenia do 3 m względnie 3,5 m kosiarki przedniej): dwie pozycje montażowe pozwalają na dopasowanie odpowiedniej szerokości roboczej. Pokrycie między kosiarką 3 m przednią i tylnymi wynosi przy najwęższym ustawieniu 52 cm i 60 cm przy najszerszym ustawieniu, gdy zamontowana jest kosiarka 3,5 m.

Maszyna jest wyposażona w bardzo wytrzymałą centralną ramę oraz nowy zespół napędu Y Dive i obustronne, hydrauliczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe Nonstop Lift.Kombinacja jest dostępna z formierzem pokosu bez spulchniacza, ze spulchniaczem palcowym ED lub zgniataczem walcowym RCB. Odciążenie hydrauliczne należy we wszystkich modelach do wyposażenia podstawowego.

Specjalna przekładnia wstępna Y Drive z przekładnią kół czołowych jest wyposażona w naprzeciwległy napęd. Jej główną zaletą jest możliwość zastosowania długich standardowych wałków przekaźnika z mniejszymi kątami odchylenia. Z kolei umiejscowienie sprzęgieł przeciążeniowych w przekładni i optymalne przełożenie obrotów powoduje wg. producenta, że napęd odbywa sie bez jakichkolwiek wibracji. Podwójny przegub wewnętrznego bębna koszącego zapewnia pozbawione naprężeń połączenie między belką koszącą i przekładnią kątową.

Zadbano także o ochronę belki koszącej dzięki zastosowaniu system Nonstop Lift, w którym obustronny bezpiecznik najazdowy umożliwia omijanie przeszkód. Istotną rolę odgrywa także łożyskowanie ramienia kosiarki przez przegub kulowy amortyzowany hydraulicznie przez trójkątny drążek –stabilizator.

Ciśnienie w systemie jest odczytywane na manometrze, a przy najeździe na przeszkodę ramię kosiarki dzięki systemowi trójkątnych drążków wychyla się w tył i jednocześnie unosi dzięki przegubowi kulistemu, co daje efekt „trójwymiaru” w procesie omijania przeszkód. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć większych uszkodzeń kosiarki przy najeździe na przeszkodę, również przy dużych prędkościach.

W nowej konstrukcji zadbano również o proste sterowanie, gdyż seryjnie kombinacja jest wyposażona w sterownik Select Control. Dzięki niemu można dokonać preselekcji takich funkcji jak: wybór kosiarki, sterowanie składaniem osłon bocznych, hydrauliczne zwalnianie blokady transportowej oraz ustawianie odciążenia przez zawory odcinające. Dodatkowo sterownik wyświetla komunikaty o konieczności wykonania serwisu. W zależności od ilości godzin pracy walka napędu, terminal wskazuje jakie czynności konserwacyjne należy przeprowadzić. 

Podobał się artykuł? Podziel się!