Uprawa płużna cały czas odgrywa istotną rolę. Przy żadnej innej maszynie dopasowanie do indywidualnych potrzeb i warunków glebowych nie jest tak ważne jak właśnie w przypadku pługa. Ponadto nieustannie zmieniają się wymagania ze strony ciągnika, jak przykładowo geometria zaczepu czy coraz większa różnica między ciężarem ciągnika i wydajnością silnika. Dlatego też firma Pöttinger w odpowiedzi na te zmiany wprowadza nowy typoszereg pługów Servo 45 M, które zastąpią dotychczasowe modele Servo 45.

Nowe maszyny będą dostępne z odstępami korpusów 95 cm lub 102 cm i wysokością ramy 80 cm albo opcjonalnie wysokością pod ramą 90 cm i przeznaczone będą dla ciągników od 140 do 240 KM.

Pługi Servo 45 M wyposażone będą w system Traction Control, który umożliwia przeniesienie ciężaru pługa na ciągnik. Dzięki możliwości zarządzania mocą przez system Traction przy optymalnym kopiowaniu terenu przez pług, tylne koła są stale obciążone. Dzięki temu poślizg ciągnika jest zminimalizowany a zużycie paliwa jak zapewnia producent zredukowano o 2 l/ha.

Dodatkowo dzięki wspomnianemu systemowi ciągnik nie potrzebuje żadnego dodatkowego obciążenia tylnej osi ponieważ dzięki przeniesieniu ciężaru pługa na tylne koła ciągnika wystarczy odpowiednie obciążenie przodu. Samo zwiększenie ciężaru na tylną oś ciągnika przeprowadza się w sposób bezstopniowy, hydraulicznie w zakresie od 600 do 1500 kg .

W nowych pługach Servo 45 M dopasowano również geometrię do potrzeb nowych ciągników. Inżynierowie firmy zaprojektowali wyższy kozioł zawieszenia z  regulowaną czterostopniowo osią zaczepu kat. 3/3 lub kat. 3/2, który zapewniać ma zawsze prawidłowe ustawienie w stosunku do ciągnika i optymalną wysokość podniesienia. Cztery pozycje cięgna górnego, z tego dwa otwory podłużne, stanowią o dużej elastyczności zaczepu.

Nowe pługi zostały również wyposażone w sprawdzony system nastawczy Srvomatic dzięki któremu podstawowe dopasowanie do ciągnika jest proste i logiczne. Jak zapewniają przedstawiciele firmy precyzyjniejsza regulacja nie jest konieczna, bo ustawienie podstawowe w pługach Servo 45 M jest wystarczająco komfortowe. System pozwala szybko i precyzyjnie ustawić szerokość cięcia pierwszej skiby i punkt ciągu niezależnie od siebie i bez wzajemnego wpływu na siebie.

Firma Pöttinger informuje, że nowe pługi będą dostępne od grudnia 2017 w wersji 4- i 5- skibowej. Pługi 4- i 5-skibowe będą oferowane w wersji Plus (z hydrauliczną regulacją szerokości cięcia), Nova (z hydraulicznym zabezpieczeniem przeciwkamieniowym i siłą wyzwalania 1900 kg ) i Nova Plus.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!