Podczas Centralnych Targów Rolniczych, w hali przeznaczonej na innowacje można było spotkać się z przedstawicielami kilku firm zajmujących się wdrażaniem elementów rolnictwa precyzyjnego, m.in.: monitorowaniem upraw. Coś ciekawego mogli znaleźć zarówno rolnicy uprawiający zboża: przeciwdziałanie omacnicy z użyciem drona, precyzyjne dosiewanie nawozów w miejscach gdzie faktycznie jest to potrzebne a także plantatorzy.

Ofertę skierowaną do tych drugich przygotowała firma Bosch, a mówiąc dokładniej dział zajmujący się popularnymi w ostaniach czasach Start-upami.

 Szparagi na medal - od tego się zaczęło

 System Deepfield Connect powstał w Niemczech z myślą monitorowania temperatury gleby w uprawie szparagów. Jako że jakość zbioru mocno zależy od temperatury, którą trzeba stale kontrolować aby móc podjąć decyzję o tym czy pozostawić folię czy też ją zdjąć. Deepfield Connect czyli sonda, która mierzy temperaturę na 3 różnych głębokościach i wysyła ją do chmury (Bosch Cloud), odciąża rolnika z konieczności wykonywania ręcznych pomiarów.

Sukces systemu w Niemczech skłonił autorów do zainteresowania się innymi typami upraw.

 Deepfield Connect dla plantatorów owoców i winnic

 Podobnie jak w przypadku wersji dla szparagów, tak i tutaj zebrane przez czujniki dane są wysyłane do chmury, skąd możemy je pobrać na telefon przy użyciu aplikacji (minimum iOS 7.0 lub Android 4.1 lub nowszy). Wersja przeznaczona do monitorowania upraw owoców składa się z trzech elementów: czujnika wilgotności i temperatury powietrza, czujnika wilgotności gleby oraz nadajnika.

W zależności od wariantu (tylko temperatura i wilgotność powietrza, komplet, większa ilość poszczególnych czujników) ustalana jest opłata roczna za użytkowanie systemu (400 euro w przypadku pomiaru wszystkich 3 wartości jednym kompletem – Premium Soil).

Aktywny pomiar parametrów pozwala na szybszą reakcję np. wcześniejsze zdjęcie włókniny – unikanie przegrzania wiosną, włączenie zraszania antyprzymrozkowego, programowanie nawadniania w oparciu o historię, czy regulację napowietrzenia.

 → Problem z omacnicą? Oto sprytny sposób na walkę z tym szkodnikiem

Podobał się artykuł? Podziel się!