Najczęściej kupowane pługi obracalne wyposażone są w 4 korpusy. Czteroskibowce swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dopasowaniem do najpopularniejszej grupy nabywanych w ostatnich latach ciągników: 70-140 KM. W artykule "pod lupę" wzięliśmy produkty 10 firm: Agro-Masz, Akpil, Gregoire Besson, Kuhn, Kverneland, Lemken, Ӧverum, Pӧttinger i Unia Group.

MOCNE OPARCIE

Rama w pługach musi wytrzymać bardzo duże obciążenie. Zwykle jest ona zbudowana z profili o przekroju kwadratowym. Do najpopularniejszych wielkości profili należy rozmiar 120x120 mm. Taką wielkość możemy spotkać zwykle w przynajmniej jednym modelu każdego producenta pługów. Wśród omawianych marek wyłamał się jedynie Kverneland, którego większość modeli jest wyposażonych w ramę 150x150 mm. Zarówno on, jak i pozostali producenci mają jednak bardziej zróżnicowaną ofertę, w związku z czym dostępne są wersje od 100x100 mm, przez 140x140 mm i 160x160 mm aż do wersji prostokątnych 200x120 mm. Niektórzy producenci, np. Gregoire Besson, oferują również ramy podwójne, które znacznie zwiększają sztywność pługa. Im większy profil ramy, tym większa wytrzymałość, ale również większa masa. Pługi z ramami 120x120 mm i mniejszymi są przeznaczone na średnie i lekkie gleby. Elementy nośne powyżej tego rozmiaru sprawdzą się na glebach ciężkich.

Oprócz samego przekroju ramy ważna jest grubość stali, z jakiej została ona wykonana oraz jej jakość. Tę ostatnią niestety zweryfikować mogłyby tylko specjalistyczne testy. Producenci w profilach 120x120 mm i mniejszych najczęściej stosują stal o grubości 8 mm. W większych ramach stosowana jest zwykle 10-milimetrowa grubość ścianek profilu.