W ciągu trzech lat działalności na polskim rynku, tureckie siewniki znalazły kilkudziesięciu nabywców. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszą się wcale nie te najtańsze modele a wręcz przeciwnie. A skoro mowa o cenach...

W ofercie Özdökena, znajdziemy bardzo prostą serię VPHE: z redlicą stopkową (lub talerzowe VPHE-D) na sztywnej ramie w cenie od około 25 tys. zł (netto) zarówno z sekcją do nawożenia jak i bez niej. W serii VPYT (od 28 tys. zł) znajdziemy już ramę teleskopową (350 cm szerokości transportowej), z redlicami stopkowymi lub talerzowymi (wersje -D).

Od serii VPTT (od około 44 tys. zł) możemy otrzymać możliwość regulacji odstępów między rzędami zarówno na ramie sztywnej jak i teleskopowej. Natomiast ceny najdroższej serii VPKT-D zaczynają się od około 65 tys. zł.


Seria VPKT-D

Przyjrzyjmy się bliżej serii VPKT. W skład wyposażenia standardowego wchodzą: regulowana rama teleskopowa (dostępne odległości między rzędami to: 45-50 cm, 70-75 cm, 90-110 cm, a także 45-50 i 65-70 cm), talerzowe zespoły wysiewające, zbiornik na nawóz 900 l (z metalu lub tworzywa – w wersjach G), znacznik rzędów z napędem hydraulicznym, redlice stopkowe do nawozu, trzy zestawy tarcz wysiewających oraz licznik hektarów. Wał odbioru mocy może mieć osiem lub sześć wypustów.

 Masa siewników VPKT waha się od 1130 kg (4 zespoły wysiewające) do 2150 kg (5 zespołów wysiewających), natomiast szerokość transportowa od 300 do 350 cm. Wszystkie modele tej serii są wyposażone w koła 23.5/10.50-12.

 Jeżeli chodzi o wyposażenie dodatkowe, można liczyć między innymi na: kontroler wysiewu (pokazujący prędkość wysiewu, hektary oraz z alarmem), podwójny znacznik rzędów, koła dociskające nasiona (standard przy redlicach stopkowych), rozgarniacze gwiaździste czy zestaw drogowy.

 Istnieje również możliwość wymiany klasycznych redlic do nawozu, na redlice zawieszone na sprężynach (grunty kamieniste) czy zespoły talerzowe. W przypadku zbiorników, mamy do wyboru trzy rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane (tworzywo sztuczne, stal, stal nierdzewna) oraz kilka pojemności (np. 175, 210, 220, 400 l w przypadku większości serii).