PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prasy wielkogabarytowe - duża może więcej

Prasy wielkogabarytowe to ciągle nieczęsty widok na polskich polach głównie ze względu na cenę. Charakteryzują się wysoką wydajnością pracy, przez co wykorzystywane są przede wszystkim przez duże gospodarstwa i firmy usługowe. Przyjrzeliśmy się bliżej rozwiązaniom zastosowanym w tych maszynach.Popularność pras wielkogabarytowych w naszym kraju jest niewielka przede wszystkim ze względu na ceny, które zaczynają się od ok. 70 tys. euro netto w przypadku najmniejszych modeli. Dlatego  maszyny te można spotkać głównie w gospodarstwach wielkoobszarowych i firmach usługowych.

Oferta producentów jest jednak stosunkowo szeroka i pozwala na wybór spośród maszyn różnej wielkości. W naszym zestawieniu znalazły się maszyny pięciu firm takich, jak: Claas, New Holland, Krone, Kuhn oraz Deutz-Fahr, przy czym modele oferowane przez dwóch ostatnich producentów to tak naprawdę te same konstrukcje powstające w fabrykach Kuhn.

Układ jezdny

Prasy wielkogabarytowe to duże i ciężkie maszyny (patrz: tabela), w związku z czym ważnym elementem jest ich układ jezdny. Maszyny tego typu najczęściej kojarzą się z układem tandem, ale w podstawowych wersjach króluje oś pojedyncza. Kuhn i New Holland w podstawowej wersji nawet największych swoich pras stosują ten ostatni rodzaj osi. Dopiero za dopłatą możemy mieć maszynę z podwójną liczbą kół. Z kolei Claas i Krone w największych modelach nie żądają dopłaty za tandem. Jeśli zdecydujemy się na podwójną oś, to w przypadku wszystkich firm (oprócz Claasa) będziemy mieli wybór między osiami sztywnymi lub z kołami skrętnymi. W przypadku Claasa wszystkie wersje tandem wyposażone są w układ sterowania kół, który pozwala na ochronę powierzchni pola przed spychaniem ziemi lub zrywaniem darni na łące przez koła podczas nawrotów.

Ważnym parametrem układu jezdnego zwłaszcza dla firm usługowych, które są częstymi nabywcami tego typu maszyn, jest dopuszczalna prędkość transportowa. Zwykle wynosi ona 40 km/h, ale można spotkać także maszyny pozwalające na szybsze poruszanie się. W maszynach New Hollanda wyposażonych w układ tandem z dużymi, 22,5-calowymi kołami prędkość ta wynosi 60 km/h. Z kolei dla maszyn Krone'a, wyposażonych w oś tandem ze sztywnymi kołami, prędkość jest jeszcze o 5 km/h wyższa. W przypadku zastosowania rozwiązania z kołami sterowanymi prędkość ta spada do 50 km/h. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że polskie przepisy pozwalają na poruszanie się ciągnikiem z maksymalną prędkością 40 km/h.

Pobieranie surowca

Pierwszym elementem wpływającym na osiąganie dużych wydajności prasowania jest podbieracz. W tym przypadku możemy znaleźć kilka rozwiązań, które mają za zadanie zmaksymalizowanie jego osiągów.

Standardem jest stosowanie nad podbieraczem wałka obrotowego poprawiającego przepływ plonu. W prasach BigBaler firmy New Holland tuż za podbieraczem znajdują się dwa przenośniki ślimakowe zwężające strumień pobieranego materiału oraz wałek podający łączący te przenośniki, który kieruje surowiec w stronę rotora. Do elementów poprawiających jakość pracy podbieracza należą demontowalne koła podporowe, za pomocą których można ustawić wysokość pracy jego palców. W maszynach Krone'a podbieracz EasyFlow pozbawiony jest bieżni krzywkowej, dzięki czemu według producenta może pracować z prędkością o 30 proc. większą, niż gdyby zastosowano w nim wspomniane, tradycyjne  rozwiązanie. Szybka praca daje dodatkowy efekt w postaci wyrzutu podebranego materiału na następne zespoły transportujące, co zdaniem Krone'a również poprawia przepustowość. Producent wśród zalet tego rozwiązania wymienia także uproszczenie konstrukcji, co z kolei przejawia się zmniejszonym ryzykiem awarii. W celu przeciwdziałania wciąganiu zbieranego materiału przez palce podbieracza prowadnice pokosu mają falisty kształt. Napęd podbieracza EasyFlow może być realizowany poprzez łańcuch z zabezpieczeniem na ścinaną śrubę lub z wykorzystaniem przegubowego wału ze sprzęgłem przeciążeniowym.

W prasach New Hollanda system cięcia nosi nazwę CropCutter. W jego skład wchodzi rotor o dość innowacyjnym układzie zębów. Nie tworzą one ślimaka jak w najbardziej znanych rozwiązaniach, tylko układają się w literę „W”. Zdaniem producenta taki kształt pozwala na lepsze rozłożenie siły tnącej między obie połowy rotora. Dodatkowo według przedstawicieli firmy pozwala on na równomierne rozłożenie surowca na szerokości otworu komory wstępnego prasowania, co jest ważne dla uzyskania równomiernej gęstości bel. U innych producentów przenośniki ślimakowe zwężające strumień przetwarzanego materiału są zintegrowane z rotorem, ale jego zęby również nie układają w kształt ślimaka, tylko litery „V”, co według nich również ma zapewnić równomierne obciążenie tego elementu. Noże we wszystkich maszynach zamontowane są w kasecie, którą można wysunąć z boku pojazdu. Obsługa noży jest stosunkowo prosta dzięki stosowanemu standardowo przez producentów beznarzędziowemu mocowaniu ostrzy. Zmianę długości cięcia można uzyskać poprzez wyjęcie części noży np. w prasach New Holland BigBaler. W ten sposób można uzyskać dwie teoretyczne długości cięcia: 8 lub 4 cm.

W maszynach Kuhna wyposażonych w system OmniCut możliwa jest zmiana liczby pracujących noży za pomocą dwóch dźwigni sterujących hydraulicznym wychyleniem ostrzy. Pozwala to na całkowite wyłączenie cięcia albo pracę 11, 12 lub wszystkich 23 noży.

Zagęszczenie to podstawa

Z rotora przetwarzany materiał trafia do kanału, w którym następuje wstępne prasowanie. Może odbywać się ono na dwa sposoby. W prasach New Hollanda, Kuhna i Claasa dzieje się to dzięki ruchom podajnika widłowego i ogranicznikom, które do momentu uzyskania odpowiedniego stopnia zgniotu przytrzymują surowiec w kanale. W maszynach Claasa system ten w przypadku dużej ilości dostarczanej masy może być wyłączony, co powoduje, że materiał jest zagęszczany tylko w głównej komorze prasowania.

W prasach Krone BiG Pack zastosowano rotacyjny system wstępnego zagęszczania pod nazwą VFS. Według producenta jego zalety to brak wrażliwości na wielkość i kształt pokosu oraz duża wydajność. System VFS składa się z bębna wyposażonego w 5 rzędów palców, dodatkowego podajnika z jednym rzędem palców oraz przytrzymywacza. Współdziałając, elementy te zagęszczają wstępnie materiał, a po zapełnieniu kanału transportowego przesuwają go do komory prasowania.

W komorze prasowania pracuje tłok, który w zależności od modelu maszyny wykonuje od 38 do 61 uderzeń na minutę (patrz: tabela). Aby zapewnić równomierność jego pracy i zmniejszyć przeciążenia działające na cały układ napędowy prasy i ciągnika, konieczne jest zastosowanie odpowiednio dużego koła zamachowego, np. w prasach BiG Pack koło zamachowe ma masę równą 578 kg.

Kuhn oferuje prasy LSB wyposażone w rozwiązanie intelligent-Density (iD), czyli w tłok podzielony na dwie części: górną i dolną. W prasach z tym rozwiązaniem nacisk tłoka na dolną i górną część ubijanego materiału następuje z pewnym przesunięciem czasowym, dzięki czemu uzyskiwany jest zgniot dwuetapowy. Całkowita siła uderzenia na każdym etapie jest taka sama, jak przy standardowych rozwiązaniach, ale działa na o połowę mniejszą powierzchnię, dzięki czemu siła zgniotu przypadająca na jednostkę powierzchni jest dwa razy wyższa bez zwiększania zapotrzebowania mocy. Według producenta pozwala to na zwiększenie zagęszczenia prasowanego materiału o 25 proc. w porównaniu z możliwościami standardowego systemu. Za to rozwiązanie Kuhn otrzymał srebrny medal targów Agritechnica w 2013 r. i tytuł „Machine of the Year 2014” w kategorii maszyn do zbioru pasz.

W każdej prasie z tłokiem współpracuje kanał prasowania, którego zadaniem poza formowaniem beli jest również przytrzymywanie materiału. Regulacja siły prasowania odbywa się poprzez zmianę nacisku klap bocznych i górnych realizowaną za pomocą siłowników hydraulicznych. Zwykle im dłuższy kanał prasowania, tym większe możliwości zgniotu. Szerokość bel otrzymywanych z kanałów prasowania  maszyn omawianych firm to 80 lub 120 cm. Większe zróżnicowanie występuje w ich wysokości. Najmniejszą wysokość mają bele formowane przez prasę Claas Quadrant 4000 – wynosi ona 50 cm. Z kolei największe wymiary sprasowanych kostek pozwala uzyskać Krone BiG Pack 12130 – wysokość bel równa się 130 cm. Najczęściej spotykane wartości tego wymiaru nto jednak 70 i 90 cm. Ostatni wymiar, czyli długość, można dość swobodnie regulować, zwykle w zakresie od około 0,5-1 lub nawet 3 m.

Mocne wiązanie

Mocno sprasowane bele wymagają solidnego związania. Do tego celu w zależności od szerokości beli wykorzystuje się 4-6 aparatów wiążących. W maszynach Kuhna stosowany jest system Twin Step, który pozwala na wiązanie sznurka bez naprężeń. Podczas prasowania supłacze pozostają w spoczynku, a specjalna dźwignia kontroluje naprężenie sznurka. Po osiągnięciu przez belę docelowej długości igły podają sznurek do supłaczy i jednocześnie wspomniana dźwignia zmniejsza naprężenie sznurka, umożliwiając zawiązanie prawidłowego supła.

Supłacze to najbardziej precyzyjne mechaniczne elementy w omawianych prasach, dlatego w celu zapewnienia optymalnych warunków procesu wiązania konieczne jest utrzymanie ich w ciągłej czystości. Zadanie to realizują zamontowane w obudowie aparatów wiążących wentylatory (Kuhn, New Holland) lub przewody doprowadzające sprężone powietrze (Krone, Claas).

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest proponowany przez Krone'a system MultiBale polegający na podzieleniu beli na mniejsze części, które są związane razem w tradycyjną, dużą kostkę.  Każda z małych bel, których może być maksymalnie 6, związana jest dwoma sznurkami i może mieć długość od 45 do 135 cm. Wszystkie małe części związane są natomiast 4 sznurkami i tworzą łącznie tradycyjną dużą belę. Jeśli w danym momencie nie korzystamy z systemu MultiBale, to do wiązania całej kostki wykorzystywane są wszystkie supłacze (6 sztuk). Możliwość podzielenia beli już na etapie prasowania pozwala na dużą elastyczność np. podczas zagospodarowywania słomy w ciasnych budynkach inwentarskich, gdzie tradycyjna duża kostka nie mogłaby być transportowana w całości.

Podsumowanie

Prasy wielkogabarytowe mogłyby przydać się z pewnością w wielu gospodarstwach. Do ich najważniejszych zalet należą wydajność sięgająca nawet 60 t/h w przypadku prasowania siana (rekord świata należący do prasy Claas Quadrant 3400) oraz prostopadłościenny kształt silnie zagęszczonych bel. Te ostatnie cechy pozwalają na łatwy transport i przechowywanie sprasowanego materiału, co obniża koszty tych czynności w porównaniu z cenami dotyczącymi bel okrągłych. Koszt zakupu może się podwoić przy nabyciu najbardziej wydajnych i bogato wyposażonych maszyn. Nie bez znaczenia jest również wysokie zapotrzebowanie mocy, często przekraczające 200 KM – szczególnie przy pracy z nożami i zbiorze zielonki na kiszonkę. Prasy tego typu najczęściej są wykorzystywane do belowania słomy i siana. W przypadku zbioru traw koszty zakupu pozostałych maszyn koniecznych w technologii zakiszania z wykorzystaniem dużych bel prostopadłościennych są na tyle wysokie, że również skutecznie odstraszają od nabycia takiej prasy. Niemniej zaprezentowane maszyny to sprzęt, który może być bardzo przydatny dla dużych gospodarstw lub w przypadku wspólnego użytkowania ich przez kilku rolników.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • peter 2015-07-11 13:21:51
    na zdjeciu od góry wygląda jak motrówka:)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.153.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!