Popularność pras wielkogabarytowych w naszym kraju jest niewielka przede wszystkim ze względu na ceny, które zaczynają się od ok. 70 tys. euro netto w przypadku najmniejszych modeli. Dlatego  maszyny te można spotkać głównie w gospodarstwach wielkoobszarowych i firmach usługowych.

Oferta producentów jest jednak stosunkowo szeroka i pozwala na wybór spośród maszyn różnej wielkości. W naszym zestawieniu znalazły się maszyny pięciu firm takich, jak: Claas, New Holland, Krone, Kuhn oraz Deutz-Fahr, przy czym modele oferowane przez dwóch ostatnich producentów to tak naprawdę te same konstrukcje powstające w fabrykach Kuhn.

Układ jezdny

Prasy wielkogabarytowe to duże i ciężkie maszyny (patrz: tabela), w związku z czym ważnym elementem jest ich układ jezdny. Maszyny tego typu najczęściej kojarzą się z układem tandem, ale w podstawowych wersjach króluje oś pojedyncza. Kuhn i New Holland w podstawowej wersji nawet największych swoich pras stosują ten ostatni rodzaj osi. Dopiero za dopłatą możemy mieć maszynę z podwójną liczbą kół. Z kolei Claas i Krone w największych modelach nie żądają dopłaty za tandem. Jeśli zdecydujemy się na podwójną oś, to w przypadku wszystkich firm (oprócz Claasa) będziemy mieli wybór między osiami sztywnymi lub z kołami skrętnymi. W przypadku Claasa wszystkie wersje tandem wyposażone są w układ sterowania kół, który pozwala na ochronę powierzchni pola przed spychaniem ziemi lub zrywaniem darni na łące przez koła podczas nawrotów.

Ważnym parametrem układu jezdnego zwłaszcza dla firm usługowych, które są częstymi nabywcami tego typu maszyn, jest dopuszczalna prędkość transportowa. Zwykle wynosi ona 40 km/h, ale można spotkać także maszyny pozwalające na szybsze poruszanie się. W maszynach New Hollanda wyposażonych w układ tandem z dużymi, 22,5-calowymi kołami prędkość ta wynosi 60 km/h. Z kolei dla maszyn Krone'a, wyposażonych w oś tandem ze sztywnymi kołami, prędkość jest jeszcze o 5 km/h wyższa. W przypadku zastosowania rozwiązania z kołami sterowanymi prędkość ta spada do 50 km/h. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że polskie przepisy pozwalają na poruszanie się ciągnikiem z maksymalną prędkością 40 km/h.

Pobieranie surowca

Pierwszym elementem wpływającym na osiąganie dużych wydajności prasowania jest podbieracz. W tym przypadku możemy znaleźć kilka rozwiązań, które mają za zadanie zmaksymalizowanie jego osiągów.