Republika Indii

To kraj liczący ponad miliard dwieście milionów mieszkańców i wszystko wskazuje na to, że niebawem Indie, będą bardziej zaludnione od Chińskiej Republiki Ludowej. Tym większe może być zaskoczenie, gdy wspomni się o całkowitej samowystarczalności tego kraju pod względem produkowanej żywności. Jednakże na ten fenomen pada dosyć ponure światło, rzucane przez liczba osób cierpiących głód w wyniku życia w ubóstwie. Hinduski rząd od lat próbuje przeciwdziałać temu problemowi z raczej lepszymi niż gorszymi wynikami.

Od 1991r. zmienił się model gospodarki Indii, z tego sformowanego przez rządy Jawaharlala Nehru, w którym to państwo decydowało o rozwoju, na znacznie bardziej liberalny z dużym udziałem prywatnych przedsiębiorstw. Rewolucja gospodarcza przełożyła się na rewelacyjny sukces dający Indiom pozycję tuż pod światowym podium (USA, Chiny, Japonia). A skoro niemal pół miliarda hindusów pracuje w branży rolniczej, nie dziwi więc fakt iż niemal każda większa huta, stalownia czy firma z branży motoryzacyjnej ma w swojej ofercie maszyny i narzędzia rolnicze. Wiele firm, zaczynało właśnie od produkcji prostych narzędzi a później stopniowo rozszerzała swoją produkcję.

 Moc z Indii – Force Motors LTD

Force Motors rozpoczęło swoją działalność w 1958r. Od produkcji, a jakżeby inaczej, trójkołowych lekkich pojazdów napędzanych silnikami motocyklowymi. Niespełna kilka lat później podjęta została współpraca z koncernem Daimler i tak firma włączyła do swojej oferty samochody użytkowe marki Mercedes.

Sześć lat po zmianie profilu gospodarczego, czyli w 1997r. Froce zajął się produkcją ciągników rolniczych – Balwan, napędzanych oczywiście silnikami Mercedesa.

Obecnie Force Motors, może pochwalić się dwoma liniami ciągników, wspomnianym Balwanem i modelami sadowniczymi. Oczywiście, oprócz ciągników firma wciąż produkuje samochody użytkowe, oferując ponad 20 modeli w wersjach osobowych, dostawczych, terenowych itd.

 Balwan - hinduskie ciągniki z sercem Mercedesa

Przyjrzyjmy się bliżej serii Balwan, na którą składa się pięć modeli: 330, 400, 450, 500 i 550 o mocach odpowiednio od 31 przez 40, 45, 50 do 51 KM. Z racji oczywistych analogii do dawnych, rodzimych produktów Ursusa C330 i C350, warto skupić się właśnie na tych modelach.