Choć wedle staropolskiego i starowęgierskiego powiedzenia, oba te narody łączą szczególnie przyjacielskie stosunki, to podobnie jak w przypadku pozostałych państw Bloku Wschodniego, tak i również w przypadku Węgierskiej Republiki Ludowej, popularyzacja tamtejszego przemysłu maszynowego praktycznie nie istniała. Owszem są wyjątki, wszak nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał o autobusach marki Ikarus, która istnieje od XIX wieku, lecz nie rzadko na tym kończy się nasza wiedza o przemyśle socjalistycznych Węgier. I właśnie na tym zależało ówczesnemu "wielkiemu bratu", aby zbytnio nie eksponować prawdziwego potencjału pojedynczego kraju.

    Oczywiście plan ten nie miał racji bytu, chociażby ze względu na ogromne zapotrzebowanie na wszelakie maszyny, także rolnicze, po zakończeniu działań wojennych i chęć szybkiej modernizacji kraju. Nie inaczej miała się sprawa na Węgrzech.

Przemysł z tradycjami

   Podobnie jak w przypadku firmy Ikarus, także historia węgierskich zakładów zajmujących się produkcją maszyn rolniczych, sięga XIX wieku, a dokładnie roku 1896, gdy swoją działalność rozpoczęła firma znana dziś jako Rába. Początkowo w zakres działalności przedsiębiorstwa (jeszcze Austro-Węgierskiego) wchodziła tylko produkcja taboru kolejowego, jednak szybko wykorzystano zdolności produkcyjne także do wytwarzania maszyn parowych, lokomobili, oraz prostych narzędzi rolniczych.

W owych czasach wiele hut i stalowni przechodziło od produkcji surówki i półfabrykatów do wytwarzania bardziej skomplikowanych elementów (lemieszy, kół itp.), z czasem inwestując w dalszy rozwój tworząc zalążki późniejszych producentów specjalizujących się w określonych dziedzinach.

 Rába przetrwała liczne zmiany ustrojowe i polityczne, przez jakie przeszły Węgry gdy państwa centralne poniosły klęskę podczas I wojny światowej i wraz z panującymi trendami rozwijała swoją produkcje podobnie jak inne raczkujące firmy (Ford, Škoda). Tak więc, w latach 20' z taśm produkcyjnych zaczęły zjeżdżać auta osobowe, później także ciężarowe, autobusy a nawet komponenty do samolotów (silniki, później także całe maszyny).