Często stajemy przed dylematem: czy warto wymienić swój stary ciągnik na nowy o podobnej lub nieco większej mocy np. 80 KM? Większość nowych maszyn w tym zakresie mocy to stosunkowo proste konstrukcje, które często nie odbiegają znacząco od tych z przed kilkunastu lat. Największe różnice dostrzeżemy w komforcie, wydajniejszej i nowocześniejszej hydraulice oraz większej liście wyposażenia opcjonalnego, która pozwoli dopasować maszynę do konkretnych potrzeb. 

Ursus C-382

Szukając ciągnika o mocy 80 KM nie można zacząć inaczej jak od nowego Ursusa C-382. Zacznijmy od silnika. Satysfakcję odczują ci, którzy stawiają na dużą pojemność. Czterocylindrowy turbodoładowany Perkins serii 1100 ma 4400 cm3 pojemności i zapewnia moc maksymalną 82 KM oraz maksymalny moment obrotowy 352 Nm przy 1400 obr/min, a więc całkiem nieźle.

Dalej mamy przekładnię 12x12 z rewersem mechanicznym, choć nie tak wygodnym jak sterowany elektrohydraulicznie, to jednak znacząco poprawia pracę: manewrowanie w polu czy z ładowaczem czołowym. Oczywiście póki co nie znajdziemy tutaj biegów włączanych pod obciążeniem, co ma się za jakiś czas zmienić.

Napęd oczywiście na cztery koła z mechanicznymi blokadami mostów oraz zwolnicami planetarnymi (tył i przód). Maksymalna prędkość jazdy to 40 km/h (m.in. to odróżnia go od Ursusa C-380).

Tylny WOM dysponuje dwiema prędkościami (540 i 750 obr./min.), zarówno zależnymi, jak i niezależnymi, z ręcznym sterowaniem. Przedni WOM jest dostępny jako opcja dodatkowa (ok. 12 tys. zł).

Układ hydrauliczny C382 bazuje na pompie o wydatku 50 l/min i rozdzielaczu dwusekcyjnym. Trzecia sekcja wymagają dopłaty 1000 zł. Jest jeszcze możliwość dołożenia dwóch sekcji pod ładowacz.

Tylny podnośnik ma udźwig 3100 kg, co przy masie ciągnika (bez obciążników) równej 3690 kg jest niezłym wynikiem. W standardzie znajdziemy także 1- i 2-obwodową instalację pneumatyczną.

Przechodząc od ceny, na dzień dzisiejszy model C-382 jest wyceniany na około 109 tys. zł netto, 114 tys. zł, jeżeli dodamy tylną hydraulikę 3-sekcyjną oraz klimatyzację. Ursus przewiduje gwarancję trwającą 4 lata lub 4000 mth.