PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przygotowanie ziemniaków do magazynowania - Grimme PowerCombi

Autor: Grzegorz Szularz

Dodano: 16-09-2017 07:07

Tagi:

Wydajny zbiór ziemniaków z pola to jedno, drugie to przygotowanie ich do przechowywania lub sprzedaży. Dlatego też oprócz maszyn do zbioru, firma Grimme nie omieszkała zaprezentować nowej linii do separacji ziemniaków – PowerCombi.Wysoka skuteczność i precyzja oddzielania nawet do 98 proc. to najważniejsze zdaniem Grimme, cechy separatora PowerCombi. Nas jednak zaciekawiła inna, równie istotna cecha, czyli minimalna ilość osób potrzebnych do przeprowadzenia procesu przygotowywania ziemniaków za pomocą nowej maszyny.

W innych rozwiązaniach, z reguły potrzeba co najmniej kilku osób, które będą przebierać przemieszczające się na taśmie ziemniaki z niepożądanych zanieczyszczeń: kamieni, łęcin, śmieci i grud ziemi. Tymczasem PowerCombi ma wymagać zaledwie jednego operatora, którego zadaniem będzie czuwanie nad poprawnością działania wszystkich systemów.

Nawet jeżeli dobra, przewidywana przez producenta wydajność, dochodząca do około 100 t na godzinę, okazałaby się przeszacowana to zmniejszenie wymaganej obsługi z kilku do jednej osoby brzmi bardzo kusząco. Grimme jednak i na polu zwiększenia wydajności nie pozostaje gołosłowne. Bowiem większa wydajność godzinowa ma być osiągana miedzy innymi dzięki zastosowaniu dużej szerokości przepływu masy - na wszystkich separatorach 2,4 m.

Dodatkowo wyeliminowane zostały zwężenia, które są przyczyną uszkodzeń bulw i pojawiania się zatorów. Zabezpieczenie nad taśmą główną zapobiega uszkodzeniu separatora FPS przez duże przedmioty, jak kamienie czy drewno. Atutem PowerCombi są również kosze zasypowe o pojemnościach 26 lub 28 m³.

 Wieloetapowa separacja

Pierwszy separator składa się z trzech zestawów płynnie ustawianych wałków wykonanych z odpornego na zużycie poliuretanu i służy do mechanicznego oczyszczenia z luźnej ziemi, rozdrobnienia grud i frakcjonowania mniejszych ziemniaków i brył ziemi. Kolejny separator składa się z dwóch obracających się wałków specjalnych, aby oczyścić z domieszek również małe ziemniaki. Dalej ziemniaki trafiają na ostatni etap segregacji, który odbywa się automatycznie.

- W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest o pracowników, zwłaszcza sezonowych. Dlatego też maszyny muszą stawać się coraz bardziej wydajne, kluczem do tego jest wprowadzanie innowacji. Zastosowany w PowerCombi system optycznego rozpoznawania zanieczyszczeń w znacznym stopniu poprawia jakość otrzymanego produktu - wyjaśnia Dariusz Smolarz z Grimme.

Bulwy dużego rozmiaru i pozostałe zanieczyszczenia są przenoszone z pierwszego na trzeci separator oddzielający bryły, kamienie i inne domieszki za pomocą wysokowydajnego separatora optycznego FPS (Field Potato Sorter) znanej firmy Tomra. FPS skanuje za pomocą czujnika podczerwieni każdy "przelatujący" przedmiot i rozpoznaje w ułamku sekundy bryły, kamienie i inne zanieczyszczenia, które wyrzuca za pomocą palców. Ziemniaki przesuwają się dalej bez przeszkód przez maszynę na kolejne przenośniki.

 SoftFlow – mniej uszkodzeń to większy zysk

 Kolejną innowacją Grimme, jest rozwiązanie mające skutecznie zminimalizować liczbę uszkodzonych bulw. Chodzi tu o uszkodzenia jakie powstają podczas załadunku i wyładunku z przechowalni, a także w trakcie transportu z taśmy na taśmę w urządzeniach przygotowujących ziemniaki. W typowych rozwiązaniach, w czasie bezpośredniego przeładunku na kolejny przenośnik, bulwy spadają bez spowolnienia, prawie pionowo na kolejny przenośnik, co powoduje wspomniane uszkodzenia.

Aby temu przeciwdziałać, Grimme zaproponowało rozwiązanie składające się z grzebienia palcowego SoftFlow, wykonanego z elastycznego ale odpornego na zużycie ścierne poliuretanu. Pomiary wykonane za pomocą elektronicznego ziemniaka udowodniły znaczny wzrost ochrony produktu. Na podstawie oceny w stacji testowej w Dethlingen, dla grzebienia SoftFlow wskaźnik uszkodzeń wynosił 155,3 g, a dla dwóch innych spotykanych na rynku przyrządów tego typu 239,8 g oraz 212,0 g.

Zgodnie z zaleceniem stacji testowej w Dethlingen, na ciągach obróbkowych i transportowych łączne obciążenie na poszczególnych stopniach spadku nie powinno przekraczać 200 g jednostek obciążenia.

Grzebień jest montowany w miejscu przeładunku na kolejny przenośnik. Bulwy są delikatnie hamowane i przenoszone dalej. Nie ma znaczenia kierunek ruchu plonu, gdyż palce grzebienia odchylają się na boki. Miękkie palce dostosowują się do transportowanego materiału i optymalnie poddają się w zależności od specyficznej masy ziemniaków lub innego produktu.

Właściwości materiału, z jakiego wykonane są palce, pozwalają jednocześnie na bardzo dobre samooczyszczanie się grzebienia, co zmniejsza ryzyko przyklejania się ziemi. Oznacza to ochronę produktu przed uszkodzeniami spowodowanymi stwardniałymi resztkami ziemi. Duża elastyczność i ciągły ruch grzebienia sprawiają, że między palcami nie zatrzymują się kamienie, bryły ziemi czy łęciny. W łatwy sposób można ustawić kąt nachylenia, aby w każdej chwili osiągnąć optymalny przepływ masy produktu.

Co ciekawe system SoftFlow można zamontować również w dotychczas eksploatowanych przenośnikach taśmowych Grimme.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!