Oprócz drona Agronator, konstruktorzy z Raucha przygotowali również bardziej "przyziemne" propozycje rozwiązań, a także wizje nowych maszyn jakie w przyszłości mogą stać się hitem sprzedażowym firmy.

 Super precyzyjne sterowanie wysiewem nawozu SpeedServos

 Po raz pierwszy firma Rauch wyposaża rozsiewacze nawozów AXIS H w nowe, samodzielnie opracowane serwomotory SpeedServo. SpeedServos stosuje całkowicie nową zasadę działania w porównaniu do liniowych serwomotorów, które są powszechnym rozwiązaniem w rozsiewaczach konkurencyjnych marek.

Pierwszą z korzyści nowego rozwiązania jest około 2,5-krotnie szybsza regulacja, w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Pomiar momentu obciążającego wały dysków odbywa się magnetycznie dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania pomiaru wagowego, który jest mniej dokładny. Dodatkowym atutem rozwiązania Raucha jest możliwość pomiaru i kontroli obu tarcz oddzielnie, co ma pozwolić na jeszcze efektywniejsze dopasowanie pracy tarcz np. do map zapisanych w sterowniku. Bezstopniowa regulacja pracy zmniejsza straty podczas pracy w narożach pól.

 Precyzyjne doglebowe rozsiewanie nawozu od Raucha

 Konstruktorzy Rauch przygotowali również propozycję maszyny, która w przyszłości może stać się hitem sprzedażowym firmy, zwłaszcza jeżeli ekologiczny trend, znany z aplikatorów gnojowicy, zostanie przeniesiony także na grunt rozsiewaczy nawozów. Niemiecki specjalista w produkcji rozsiewaczy nawozów, rozpoczął testy nowego typu doglebowego rozprowadzacza nawozów w granulach.

Ekologiczne trendy, które już wymusiły aby płynne nawozy organiczne były dostarczane bezpośrednio w lub na glebę, mogą niebawem zawitać także do rozsiewaczy nawozów mineralnych. A to za sprawą uwalniania do atmosfery związków azotu tworzących się z zalegających na powierzchni ziemi granul nawozu.

Naprzeciw tym wadom ma wyjść maszyna, która dostarcza nawóz bezpośrednio do gleby. Podczas testów polowych, specjaliści z firmy Rauch stwierdzili, że taki sposób wysiewania nawozu pozwala na zaoszczędzenie do 20% materiału a także wpływa korzystnie na system korzeniowy roślin, który rozrasta się w kierunku złoża nawozu znajdującego się na głębokości 20-25 cm (głębokość wysiewu).

Jak dowiedzieliśmy się od Jensa Millego z firmy Rauch, zaprezentowany prototyp może w niedalekiej przyszłości przerodzić się w pierwszą maszynę do siewu pasowego firmy Rauch. Jeżeli chodzi o możliwości samej maszyny, to wciąż nie są one znane, gdyż projekt jest na etapie testowania pierwszych prototypów. Jednakże, jeżeli zestawić zaprezentowaną metodę pasowego, rozprowadzania z klasycznym rozsiewaniem, to mamy do czynienia z podobną sytuacją co w przypadku porównania aplikacji gnojowicy doglebowo i rozlewania jej na powierzchni pola. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!