Właśnie takie pytanie zadawał sobie Martin Bremmer, konstruktor ręcznego kombajnu GrainGoat, który pozwala na pobranie próbek oraz pomiar wilgotności świeżo zebranego i oczyszczonego ziarna bezpośrednio na polu.

Kolejny niepotrzebny i drogi gadżet? Niekoniecznie. Pan Bremmer stworzył swojego „Kozła” (od ang. słowa: goat) z myślą o dużych areałach, często przekraczających kilkaset hektarów.

 - W takim wypadku o wiele łatwiej jest objechać pole z ręcznym kombajnem i szybko stwierdzić, czy zboże nadaje się do ścięcia. Wystarczy pobrać kilka próbek z różnych części pola i od razu, na miejscu dokonać pomiaru wilgotności. Wówczas wiemy, czy opłaca się rozpoczynać zbiory - przekonuje konstruktor Martin Bremmer

Prosta budowa i obsługa

GrainGoat cechuje się dość prostą budową, gdyż nie bazuje na klasycznym układzie znanym z normalnych kombajnów (cięcie, młócenie, wieloetapowe czyszczenie) lecz na systemie oczesującym – zbierane jest samo ziarno, które następnie jest czyszczone na kilku sitach i oddzielane od plew przez niewielką dmuchawę. Wszystkie mechanizmy napędzane są silnikami elektrycznymi, te zaś zasilane są z 20V akumulatora litowo-jonowego, takiego jaki znajdziemy w narzędziach akumulatorowych.

Cały proces pomiarowy polega na pobraniu czterech próbek z różnych części pola, czas pobierania jednej próbki powinien trwać około 1 minuty. następnie wykonywany jest test wilgotności zebranego ziarna.

- Maszynę trzymamy na wysokości kłosów, tak aby umożliwić łatwe oddzielanie nasion za pomocą palców rotora. Zebrane ziarno trafia na zespół sit, które możemy wymieniać w zależności od tego jaki rodzaj zboża badamy (pszenica, owiec, groch, jęczmień, proso). Po oczyszczeniu trafia do zbiornika w dolnej części maszyny. Przekręcamy pokrętło umieszczone z tyłu aby zamknąć komorę pomiarową a następnie delikatnie ściskamy ziarno za pomocą śruby. Teraz wystarczy wcisnąć przycisk na mierniku wilgotności i gotowe – wyjaśnia Bremmer.


Sercem układu pomiarowego jest miernik AgraTronix MT-16 cechujący się całkiem przyzwoitymi parametrami:

  • Zakres pomiaru wilgotności: 5% to 40% (w zależności od rodzaju ziarna)
  • Zakres temperaturowy: 0° to 45°C
  • Powtarzalność i dokładność: ± 0.5% w normalnym zakresie wilgotności dla przechowywanego ziarna
  • Rozdzielczość pomiaru: 0.1% wilgotności

Czy kosztujący 2000 dolarów GrainGoat (bez uwzględnienia cła i przesyłki) sprawdziłby się w krajowych realiach? Biorąc pod uwagę, że wystarczająco dokładne mierniki wilgotności ziarna można kupić już za dziesięciokrotnie mniejszą kwotę, należy wątpić, że urządzenie spotka się z większym zainteresowaniem farmerów. Pomysł jednak ciekawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!