Według danych IBRM Samar, w czerwcu br. zarejestrowano 2011 nowych ciągników rolniczych. To najlepszy wynik w tym roku i jednocześnie lepszy o ponad 40 proc. od ubiegłorocznego z analogicznego okresu.

Do tej pory najlepszym miesiącem roku 2015 był maj, w którym zarejestrowano około 1425 nowych ciągników. W czerwcu odnotowujemy zatem ponad 30-proc. wzrost. Jak informują handlowcy, wraz z ciągnikami zwiększył się zdecydowanie wolumen sprzedaży innych maszyn.

Zwiększona sprzedaż maszyn to jednak nie efekt poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw. To w głównej mierze skutek realizacji ostatnich dostępnych środków z PROW 2007-2013, w tym przede wszystkim działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Rozliczenie z inwestycji z ww. działania (w tym m.in. zakup zadeklarowanych maszyn) miało nastąpić do 30 czerwca br. Dlatego wszyscy spieszyli się z zakupami. Dopiero w drugiej połowie czerwca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniło rozporządzenie w tej sprawie, zmieniając ostateczny termin rozliczenia inwestycji na 30 września br.

W pierwszej połowie 2015 r. sprzedano około 7,5 tys. nowych ciągników.

Odwrotnie do sytuacji na rynku nowych ciągników ukształtowała się sytuacja wśród maszyn z „drugiej ręki. Tutaj liczba rejestracji w czerwca zmniejszyła się do poziomu 1246 ciągników, co jest jednocześnie najsłabszym wynikiem w bieżącym roku.

Wpływ na tę sytuację ma m.in. zwiększony popyt na maszyny nowe dofinansowywane z budżetu UE oraz sezonowość. W miesiącach letnich zawsze maleje popyt na używany sprzęt.

Podobał się artykuł? Podziel się!