PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rotor czy klawisze? Jaki kombajn będzie lepszy?

Autor: farmer.pl

Dodano: 16-05-2017 10:22

Tagi:

Wybór kombajnu zbożowego to kwestia strategiczna z punktu widzenia prowadzenia gospodarstwa. Jak wybrać rozwiązanie odpowiadające potrzebom gospodarstwa? Czy zdecydować się na kombajn tradycyjny czy na rotorowy?Podstawową różnicą konstrukcyjną między dwoma systemami omłotu ziarna jest usytuowanie bębna młócącego. Układ rotorowy oznacza jeden lub dwa wzdłużne rotory, gdzie omłot i separacja ziarna ze słomy odbywa się na rotorach, tradycyjny natomiast – sekwencję bębnów ustawionych poprzecznie.

Istnieje także różnica w sposobie działania maszyn. Proces ścinania i podawania zboża przebiega analogicznie w przypadku dwóch konstrukcji, natomiast proces młócenia i separacji ziarna – stanowi podstawę dla rozróżnienia obu technologii. W tradycyjnym kombajnie proces omłotu i separacji odbywa się dynamicznie – bęben młócący wybija ziarna z kłosa.

W przypadku kombajnu rotorowego, ziarno jest natomiast „wycierane” z kłosa – jest to proces mniej dynamiczny i najłagodniejszy dla ziarna (umożliwia osiągnięcie najniższego poziomu uszkodzenia ziarna, nawet od 0,1%). Co to oznacza z punktu widzenia rolnika? Jak wybrać właściwy sprzęt dla swojego gospodarstwa?

Po pierwsze – wielkość i topografia areału

– Dla dokonania właściwego wyboru przy zakupie kombajnu konieczne jest określenie, do obsługi jakiego areału ma służyć dany sprzęt oraz czas w jakim chcemy to zrobić – mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland. – Każdy z typów kombajnu posiada liczne zalety. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że maszyny o konstrukcji rotorowej wskazane są do pracy na większych areałach o wysokiej kulturze uprawy. W przypadku areałów małych lub większych, ale podzielonych na kilka osobnych pól, sprawdzają się kombajny tradycyjne. 

Rotorowo – wydajnie i oszczędnie

Wśród zalet kombajnów rotorowych należy wymienić minimalizację uszkodzenia ziarna podczas omłotu. Predysponuje to tę technologię zbioru do dużych gospodarstw trudniących się głównie produkcją ziarna siewnego, gdzie jakość ziarna jest priorytetem. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że kombajny rotorowe łatwo jest przezbroić na inne uprawy – np. trawy, kukurydzę czy rośliny strączkowe.

Kluczowymi cechami, które biorą pod uwagę rolnicy przed podjęciem decyzji o zakupie, są: mniejsze w porównaniu z konstrukcją tradycyjną jednostkowe zużycie paliwa (w litrach na tonę zebranego ziarna) oraz duża wydajność pracy. Kombajny rotorowe zostały zaprojektowane z myślą o tych rolnikach, którzy w krótkim czasie chcą zbierać znaczne areały. 

Kombajny tradycyjne – z pełnym wykorzystaniem potencjału

Kluczową zaletą kombajnów zaprojektowanych do tradycyjnego sposobu omłotu jest efektywność w zastosowaniu przy mniejszych areałach oraz elastyczność przeznaczenia. Maszyny tradycyjne doskonale sprawdzają się na polach o nieregularnym kształcie oraz takich, na których znajdują się liczne przeszkody, jak słupy energetyczne czy drzewa.

Konieczność wykonywania przez operatora licznych manewrów nie wpływa negatywnie na proces pracy ze sprzętem, który od pierwszego metra pola jest tak samo efektywny. Kombajny tradycyjne potrafią również dobrze zbierać zboże podczas trudnych żniw (łany poległe lub wilgotne), dzięki czemu mają wielu zwolenników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • wezyr 2017-05-20 08:03:49
  dokladnie tak samo claas merkator 75 marzenie PRAWIE kazdego rolnika
 • jabus 2017-05-20 00:22:44
  Rekordy świata wszelkie bije New Holland CR i to jest marzenie prawie każdego rolnika...prawie bo nie każdy ma setki hektarow i nie każdy musi miec model CR.
 • mechanior 2017-05-17 07:58:07
  Autor powinien napisać wprost, że rotorowiec młóci czysto i wydajnie jeśli ma cały czas podawaną równą masę omłotową. Jeśli sa przerwy w dostawie zboża w skutek zatrzymań , cofania, zawracania - wydajność, czystość oraz wymłacanie spada i dlatego zalecany jest na duże areały. Zborze młóci się (w uproszczeniu) ocierając o siebie i jeśli nie ma masy, nie ma omłotu odpowiedniej jakości. Bębnowiec radzi sobie w takich sytuacjach lepiej.
  Za to rotor ma lżej, bo nie napindala cepami po słomie, więc pali mniej i może przepuścić większą masę w tym samym czasie.
 • antoni 2017-05-17 06:45:13
  głupia wypowiedź co ma wspólnego młucenie do powierzchni pola
 • HenrykP 2017-05-16 22:57:31
  Tylko Claas Lexion ! Jedyna maszyna będąca synonimem luksusu, a przy okazji rozsądku, co się rzadko zdarza.
 • wujo stasiu 2017-05-16 20:54:38
  bizon bedzie lepszy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 66.249.64.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!