Rynek ścielarek jest w Polsce jeszcze mało rozwinięty, głównie przez wzgląd na dość wysokie ceny tego typu maszyn jak i małą liczbę firm zajmujących się wytwarzaniem tak specjalistycznego sprzętu. Co prawda w ofercie maszyn używanych znajdziemy kilku-kilkunastu letnie ścielarki obrotowe, jednak te maszyny z racji swojej konstrukcji nie wszystkim odpowiadają (trudność w manewrowaniu, spore wymagania dotyczące budowy obory/kurnika/chlewni aby praca była wydajna).

 → Ścielarka, czy warto? Więcej o ścielarkach przeczytasz TUTAJ

 Są także maszyny ciągnione, pół-zawieszane, które z racji mniejszego obciążania podnośnika ciągnika mogą współpracować z traktorami o mniejszych gabarytach i mocy. Modele zawieszane na TUZ wymagają już mocniejszego podnośnika. To jednak nie eliminuje trudności związanych z manewrowaniem, te można nijako wyeliminować decydując się na ścielarkę montowaną na ładowarce lub ładowaczu czołowym.

→ Przeczytaj, 2 w 1 czyli wóz paszowy i ścielarka jako jedna maszyna

 Emily Sigma

 Francuska firma Emily specjalizuje się w produkcji szerokiego asortymentu osprzętu zarówno dla branży komunalnej jak i rolniczej. Oferta maszyn rolniczych jest naprawdę bogata, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zainteresowani wydajnymi rozwiązaniami z zakresu produkcji zwierzęcej (łyżki mieszające, pobieranie paszy bezpośrednio z pryzmy, skarmianie zwierząt, ścielenie, sprzątanie, załadunek i rozdrabnianie), zarówno w wersjach przeznaczonych do pracy na TUZ ciągnika jak i z ładowarką lub ładowaczem czołowym.

 Sigma jest właśnie taką maszyną. Do poprawnej pracy wymaga maszyny dysponującej hydrauliką o wydatku przynajmniej 70 l/min. – hydraulika stanowi napęd dla wszystkich podzespołów: ruchomej podłogi, dmuchawy, ustawieniem zasięgu (do 15 metrów) i kierunku wydmuchiwania słomy (zakres obrotu wynosi 260 stopni).

Masa osprzętu wynosi 1350 kg, do której trzeba doliczyć masę beli, walcowej lub dużej kostki. Całością sterujemy z kabiny maszyny, operator musi jedynie wyjść aby usunąć siatkę lub sznurek, którym owinięta jest sprasowana słoma.