Podczas drugiego dnia Agro Show zostały przeprowadzone finały konkursów „Młody Mechanik na Medal" i „Mechanik na Medal". Do rywalizacji uczniowskiej przystąpiło dziewięciu uczniów. Jeden z uczestników finału niestety utknął w porannym korku i nie zdążył na rozpoczęcie rywalizacji.

Młodzi adepci techniki rolniczej zmierzyli się z trzema zadaniami praktycznymi i częścią dotyczącą teorii. Cała dziesiątka (również pechowy spóźnialski) została nagrodzona nagrodami rzeczowymi - kompletem profesjonalnych kluczy, a zwycięzcy dodatkowo stypendiami.

Rywalizację młodych mechaników wygrał Mikołaj Michalak z ZSP 1 w Gnieźnie. Drugie miejsce zajął Michał Paluch z tej samej szkoły, a trzeci na podium był Kamil Ługowski z ZSR w Lututowie.

Do finałowej rywalizacji stanęli również zawodowi mechanicy. Po serii pytań teoretycznych konkursu „Mechanik na Medal" wyłoniona została najlepsza trójka. Najwyższe miejsce podium zajął Michał Szendryk, drugie - Dariusz Wójcik, trzecie - Stanisław Pytka.

W kategorii „Serwis na medal" na pierwszym miejscu znalazła się firma Kunert Spółka Jawna z Poladowa. Drugie miejsce podium należy do firmy Rol-Brat S. W. Zalewscy z Żabina Karniewskiego. Trzecie miejsce zajęła firma Rolmax Gabriel Kurzyna ze Świdnika.

Nagrody zwycięzcom wręczono w obecności Stanisława Kalemby, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Upominki otrzymały również szkoły, do których chodzą laureaci konkursu Młody Mechanik na Medal.

- Temat maszyn rolniczych jest mi bardzo bliski. Sam jestem absolwentem technikum mechanizacji rolnictwa. To ważny kierunek kształcenia. Dzisiejszy sprzęt rolniczy jest bardzo nowoczesny i wymaga profesjonalnej wiedzy i obsługi - powiedział minister rolnictwa.

Konkursy zostały zorganizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która jest również organizatorem wystawy Agro Show. 

Podobał się artykuł? Podziel się!