Trudno wyobrazić sobie prawidłowe przygotowanie pola do siewu bez udziału wałów. Często wchodzą one w skład bardziej lub mniej rozbudowanych agregatów uprawowych, jednak te najcięższe i o największych średnicach oferowane są przede wszystkim w wersjach do pracy samodzielnej. Właśnie takim narzędziom uprawowym przyjrzeliśmy się tym razem.

Wśród wałów pracujących samodzielnie możemy wskazać trzy powszechnie spotykane typy: cambridge, crosskill i campbella. Niektóre firmy oferują również bardziej autorskie rozwiązania, o czym szerzej w części poświęconej poszczególnym producentom. Wały do pracy samodzielnej najczęściej występują w wersji zaczepianej. Wynika to z ich dużej masy przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu mocy. Małe zapotrzebowanie mocy oznacza możliwość zastosowania lżejszych ciągników z niekoniecznie dużym udźwigiem podnośnika.

SKŁADANIE NA KILKA SPOSOBÓW

Składanie wałów przyczepianych może odbywać się na dwa sposoby. Proste wersje wykorzystują ruch ciągnika. Rozkładając taki wał do pozycji roboczej, należy zwolnić odpowiednie zabezpieczenie, a następnie cofnąć całym zestawem, w efekcie czego zewnętrzne sekcje wału rozjadą się na boki. Po wykonaniu tego manewru nadal jednak elementy robocze będą opierały się na kołach transportowych. Aby opuścić wał do pozycji roboczej, należy przy użyciu siłowników hydraulicznych odchylić całe narzędzie do tyłu, aż oprze się ono na wałach uprawowych, a koła uniosą się do góry. Obsługa takiego sposobu rozkładania jest bardziej skomplikowana i czasochłonna niż przy rozwiązaniu w pełni hydraulicznym. Mechanizm ten pozwala jednak na uproszczenie konstrukcji, a tym samym obniża cenę wału.

Drugi sposób, całkowicie hydrauliczny, polega na rozłożeniu bocznych sekcji za pomocą siłowników hydraulicznych. Następnie cały zespół roboczy jest opuszczany do przodu, co powoduje jednoczesne uniesienie kół transportowych. Taki sposób rozkładania pozwala także na zastosowanie dodatkowych elementów przed wałem, co nie jest możliwe przy opisanym wcześniej mechanizmie, kiedy boczne sekcje były w czasie transportu złożone do tyłu.

Wały uprawowe dostępne są również w wersji zawieszanej. Pozwalają one na znacznie łatwiejsze manewrowanie ciągnikiem w porównaniu z wersjami zaczepianymi, ale mają też oczywistą wadę, którą jest duże obciążenie podnośnika. W związku z tym zawieszane wały nie przekraczają zwykle 5 m szerokości roboczej, a większość ma 3 m.