Coraz rzadziej podorywkę wykonuje się za pomocą pługów. Ustępują one przede wszystkim bronom talerzowym, których popularność z roku na rok rośnie, a firmy maszynowe produkujące taki sprzęt projektują coraz nowsze i ciekawsze konstrukcje.
Zanim światło dzienne ujrzały ciągnione Terradiski w ofercie Pöttingera pojawiły się maszyny zawieszane. Krótkie brony talerzowe o różnych szerokościach roboczych przeznaczone są raczej dla gospodarstw o mniejszej i średniej powierzchni. Nowe ciągnione Terradiski to propozycja skierowana w stronę gospodarstw większych. Niewielka rodzina nowych bron obejmuje trzy modele: 4000 T, 5000 T i 6000 T. Oznaczenia wszystkich modeli od razu informują o szerokości roboczej wynoszącej od 4 do 6 metrów. Elementem wspólnym serii T jest szerokość transportowa 3 m. Jeśli o transporcie mowa, to warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Brony talerzowe Terradisc T zostały wyposażone w system transportowy, który zapewnia odciążenie tylnego podnośnika i tylnej osi. Maszyna opiera się na dwóch tylnych potężnych kołach transportowych, które podczas pracy na polu są uniesione w górze, dodatkowo dociążając bronę. Transport drogowy jest bezpieczny, a maszyna została wykonana zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Talerze umieszczone są w dwóch rzędach. Za nimi znajduje się belka z palcami zgarniaczy odpowiedzialnymi za wymieszanie resztek pożniwnych i dodatkowe rozdrobnienie gleby. W najmniejszym modelu są 32 talerze o średnicy 510 mm (taką samą średnicę talerzy mają również pozostałe maszyny serii T). W modelach 5000 T i 6000 T zastosowano odpowiednio 40 i 48 talerzy ustawionych co 12,5 cm. Talerze dostępne są w wersji gładkiej i ząbkowanej. Prześwit pod ramą wynosi 80 cm.
Do bron talerzowych serii T można zamontować jeden z kilku rodzajów wałów doprawiających: wał rurowy, podwójny wał rurowy, wał pierścieniowy, rotopack oraz tnący wał ugniatający. Nowością jest wprowadzenie wału rurowego o średnicy 660 mm i podwójnego wału rurowego o średnicy 540/420 mm (dostępny od maja 2008 r.).
Zapotrzebowanie mocy w nowych konstrukcjach Pöttingera wynosi odpowiednio 135, 150 i 180 KM. Należy jeszcze dodać, że brony serii T nie wymagają konserwacji, ponieważ talerze zostały naoliwione na stałe do końca okresu ich pracy.

Źródło: Farmer 19/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!