- Hale mają zastosowanie w rolnictwie przede wszystkim w składowaniu płodów rolnych, balotów słomy lub siana, ale także w hodowli zwierząt - bydła mięsnego i mlecznego, drobiu oraz w przechowywaniu maszyn. Drugą branżą jest przemysł - mów Bartosz Benisz, przedstawiciel firmy Richel.

Stalowa konstrukcja jest pokrywana grubą plandeką brezentową o gramaturze 650 g/m2, na którą udzielana jest 10-letnia gwarancja. Natomiast sama wytrzymałość takiej plandeki to około 20 lat.

Szkielety hal są wykonywane z owalnych profili ocynkowanych 90 mm (w najszerszym miejscu). Owalny kształt łukowatych belek jest trudniejszy w produkcji, ale jak zapewnia przedstawiciel firmy, ma dwa razy wyższą wytrzymałość od rury Ø60. Profile nie są wykonywane z rur, ale z blachy, która jest wyginana w owal, a krawędzie spajane na gorące. Następnie elementy są cynkowane zanurzeniowo.

Kotwienie konstrukcji jest przeprowadzane bezpośrednio do gruntu. Dlatego w większości gmin na postawienie takiej konstrukcji nie wymaga się czasem nawet zgłoszenia. Jak jednak mów Benisz, to sprawa indywidualna danej gminy, a często nawet sposobu interpretacji przepisów przez urzędników.

- Najczęściej stawiamy hale długości 30-50 m. Jeśli chodzi o długość, to limituje ją praktycznie tylko długość działki. Najdłuższa hala jaką sprzedałem miała 100,5 m, najkrótsza - 6 m. Oferujemy szerokości: 4,5; 8; 9,3; 10 i nowość od tego roku - 12 m - mówi Benisz. Im hala szersza - tym większe zagęszczenie przęseł.

Hale spełniają budowlane normy bezpieczeństwa i jakości, w tym także normy wiatrowe. Jednak kupując halę trzeba określić w jakim regionie kraju ma być postawiona. Wtedy dopasowywane jest zagęszczenie żeber - zależne od warunków atmosferycznych typowych dla regiony, w tym przede wszystkim ilości opadów śniegu i siły wiatru.

- Porównując z budowaniem tradycyjnym, cena jest bardzo atrakcyjna. Przykładowo, w promocji na Opolagrę, koszt hali o szerokości 10 m i długości 15 m to 19,9 tys. zł (netto). Koszt tradycyjnej budowli mógłby w tym przypadku wynieść nawet 100 tys. zł - dodaje Benisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!