Podczas opryskiwania roślin na uwrociach problemem jest zróżnicowanie dawki oprysku. Po stronie zewnętrznej jest ona niższa, a po wewnętrznej - wyższa od zadanej wartości. Do tego dochodzi fakt nieregularności kształtu wielu pól czy omijania różnego rodzaju przeszkód.

Z tych powodów odchyłki w belkach o długości 36 m sięgają od 40 do 160 proc. w stosunku do zadanej wartości ilości aplikacji. Curves-Control-Application (C-C-A) firmy Dammann reguluje wydatek cieczy w taki sposób, że średnia wartość każdej sekcji odpowiada zadanej wartości.

Jest to możliwe drogą obliczeń w module jazdy na zakrętach, dokonywanych na podstawie danych pochodzących z czujnika kontrolującego promień skrętu (podobnego do czujnika do dokładnego sterowania po śladach) mierzonej przez czujnik prędkości na kole, danych maszyny i zadanej wartości wydatku cieczy na hektar (l/ha albo kg/ha).

Obliczenia pozwalają ustalić procentową odchyłkę od zadanej wartości w poszczególnych sekcjach, po czym specjalny kalkulator dokonuje ich wyrównania. Ilość wydatku regulowana jest przez przełączanie dysz na korpusie rozpylacza, zmianę ciśnienia rozpylania w sekcji lub drogą kombinacji obydwu parametrów.

Rozwiązanie Dammann C-C-A zostało nagrodzone srebrnym medalem targów Agritechnica 2013 za zastosowane innowacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!