Specjalne oznaczenia stosowane na felgach czy oponach mogą się okazać bardzo przydatne. Przykładowo, chcąc wykorzystać stare felgi leżące w garażu, trzeba koniecznie znać ich rozmiary. Te informacje pozwolą podczas zakupu na wybranie pasującej nowej opony. Poza tym są również inne oznaczenia, które zawierają wiele informacji.

Wiedza dotycząca felg i opon przydatna jest nie tylko w wypadku maszyn rolniczych, ale i samochodów. Na felgach samochodowych znajduje się wiele miejsc, w których producenci umieszczają podstawowe informacje (kod producenta, datę produkcji, numer katalogowy). Na większych felgach do samochodów ciężarowych znajdują się informacje tego samego typu. Inny jest jednak sposób ich rozmieszczenia. Dla użytkownika nie są to najważniejsze dane, które mogą wyglądać mniej więcej tak: 6,5x15 5x114 ET-35. Ten trochę zagmatwany ciąg znaków przekazuje użytkownikowi aż pięć ważnych informacji. Pierwsza jego część, czyli „6,5” oznacza szerokość felgi w calach (1 cal = 2,54 cm). Drugim wymiarem jest liczba „15”, która informuje o wielkości zewnętrznej średnicy felgi, również mierzonej w calach. Kolejna cyfra – „5” oznacza liczbę śrub mocujących felgę, natomiast „114” to średnica okręgu, na którym znajdują się otwory na śruby. „ET-35” to tak zwany offset lub inaczej odsadzenie felgi. Określa on odległość pomiędzy osią symetrii koła a płaszczyzną przylegania felgi do piasty. Mówiąc prościej, im mniejsze ET, tym koła są bardziej wysunięte na zewnątrz auta. Offset może być dodatni lub ujemny i jest to cecha charakterystyczna felgi, a nie samochodu. Odsadzenie wyrażane jest w mm, czyli ET-35 oznacza 3- milimetrowe odsadzenie felgi.

Przy felgach rolniczych podawane są podobne parametry. Podobne, ale nie identyczne. Związane jest to ze specyficzną, inną od samochodowych, budową felgi. Chodzi tutaj m.in. o liczbę wgłębień felgi. Znane są felgi z pojedynczymi i podwójnymi wgłębieniami. Przykładem oznaczeń na feldze rolniczej może być: W 14L x 20. Litera „W” oznacza właśnie liczbę wgłębień. W tym wypadku jest to felga z jednym wgłębieniem. Jeśli zamiast „W” byłoby „DW”, to mamy felgę z podwójnym wgłębieniem. Pierwsza cyfra, czyli „14”, oznacza szerokość felgi, natomiast „L” to wysokość kołnierza – bardzo ważna informacja podczas dobierania odpowiednich opon. „20” to średnica obręczy. W wypadku opon rolniczych jest stosowane również pojęcie offsetu. Poza tym, że wielkość odsadzenia definiuje miejsce na bębny hamulca, to określa również rozstaw kół. A to przy pracy na polu ma ogromne znaczenie. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu nowych felg.

Na temat oznaczeń opon można by napisać pokaźnych rozmiarów rozprawę. Dlaczego? Z oponami związanych jest bardzo wiele czynników wpływających na ich jakość, możliwość, cel użytkowania i przeznaczenie maszynowe. Dotyczy to jednak opon rolniczych i przemysłowych. Z oponami samochodowymi jest znacznie prościej. Opony produkuje się z przeznaczeniem do określonych maszyn i wykonywanych prac. Są opony radialne i diagonalne, z bieżnikiem napędowym i opony prowadzące, opony do ciągników słabszych i mocniejszych, do maszyn rolniczych, urządzeń i maszyn przemysłowych.

Tabela indeksów prędkości